نیل یا آمازون؟

در کولونوسکوپی با استفاده از ابزار کولونوسکوپ، می توانند بخش های داخلی روده بزرگ را مورد بررسی قرار دهند. علاوه بر این تمام آثار وی سوزانده شد و آثاری که از وی در دست است تنها آثاری است که قبل از حملهٔ مغول، به سایر شهرها برده شده بودند. از دید وی شناخت استدلالی مانند عصایی است در دست کور که نا مطمئن است ولی شخصی که چارهای جز آن ندارد باید از همان استفاده کند. هامون جازموریان مابین کوههای مکران و شاهسواران قرار دارد که از شرق به غرب تقریبا به طول ۳۰۰ کیلومتر و از شمال به جنوب به عرض ۱۰۰ کیلومتر گسترده شده است.

رودخانه هراز واقع در کیلومتر 70 تهران – آمل، روستای آب اسک از توابع استان مازندران قرار گرفته است. درحالی که بسیاری از پژوهشگران بر این عقیدهاند که عطار مرید شخص خاصی نبودهاست برخی نیز بر خلاف این معتقدند؛ برای مثال در کتاب مجمع الفصاء تألیف رضاقلی خان هدایت آمدهاست: «شیخ الاصفیا شیخ فریدالدّین محمّد و ابوطالب کنیت آن جناب بود و جناب شیخ مجدالدّین بغدادی که از خلفای شیخ نجمالدّین کبری است وی را تربیت فرمود.

زندگی او به تنظیم اشعار بسیار گذشت از جمله چهار منظومه از وی علاوه بر دیوان اشعار و مجموعه رباعیاتش، مختارنامه. اسنادی نیز در دست است که نشان میدهد حلقهٔ درسهای عرفانی عطار در نیشابور بسیار گرم و پرشور بودهاست و بسیاری از بزرگان عصر در آنها حاضر میشدهاند. اما از نظر زمین شناسی، کویر مرکزی ایران و کویر لوت در دوره های پیشین زمین شناسی زیر دریای بزرگی بوده اند، که دریاچه آرال و دریای کاسپین(مازندران) نیز بخشی از آن بوده اند، به تدریج با دگرگون شدن شکل پوسته آسیا و فشار پوسته اقیانوس هند به پوسته آسیا، این بخش ها بلند تر شده و رشته کوه های ایجاد شده بخش هایی از دریای تتیس را از آن جدا کرده اند، این بخش ها هر چند بسیار وسیع وده اند اما به تدریج شروع به خشک شدن کرده اند، علت این موضوع کمبود بارش در این مناطق و همچنین تبخیر بسیار بالای منطقه مدار راس السرطان بوده است.

ادوارد بایلز کاول(EdwardBylesCowell)، دوست و استاد زبان فارسی فیتز جرالد، در همان سالها رونوشت خود از رباعیات خیام را منتشر ساخت و در آن این عبارت را این گونه ترجمه کرد: «تصویر یک فانوس خیال». این خطابهها به فارسی ساده است، اما نقل قولهای عربی و روایت او از تاریخ و احادیث، نشان از تبحر وی در علوم اسلامی دارد. نوپیدا کردن نظریهای دربارهٔ نسبتهای همارز با نظریهٔ اقلیدس نیز از مهمترین کارهای اوست.عُمَر خَیّام نیشابوری (نام کامل: غیاثالدین ابوالفتح عُمَر بن ابراهیم خَیّام نیشابوری) (۴۴۰ – ۵۱۷ ه.ق) که خیامی، خیام نیشابوری و خیامی النّیسابوری هم نامیده شدهاست، همهچیزدان، فیلسوف، ریاضیدان، ستارهشناس و شاعر رباعیسرای ایرانی در دورهٔ سلجوقی است.

در اهمیت رباعیات خیام همین بس که مارک تواین نیز آن را میستاید؛ مارک تواین در زندگینامهٔ خود نوشتش که به تازگی به چاپ رسیده، فاش میسازد که قصد داشتهاست گلچینی از ترجمهٔ فیتز جرالد از رباعیات خیام را، اساس و سرلوحهٔ کارهای خود قرار دهد. مرکز پژوهشهای مجلس در گزارشش آورده است: با توجه به هزینه بالای تمامشده آب در این طرح و عدم برگشت آن در بخش صنعت، مشخص میشود که صنایع هدف در این استان با توجه به میزان مصرف آب آنها سود ده نیستند که بتوانند هزینههای ناشی از شیرین سازی و انتقال آب را جبران کنند.

با توجه به یکی از ابیات اشعار خیام دربارهٔ چرخش جهان و سیارات و حیران بودن آدمی در این میان، بسیاری از محققان ادبی و علمی معتقدند که خیام سالها قبل از دانشمندان مشهوری همچون گالیله و کوپرنیک میدانسته که سیارات درحال گردش به دور خورشید میباشند. چهارم «استغنا» است که مرد عارف باید از جهان و جهانیان بینیاز باشد. سوم «معرفت» است که هر کس به قدر شایستگی خود راهی برمیگزیند. به گزارش گروه وبگردی خبرگزاری صدا و سیما، دریاچه نئور در خط مرزی استان اردبیل و گیلان قرار دارد .

در جنوب منطقه سیبری روسیه، بین استان ایرکوتسک و بوریاتیا، دریاچه بایکال که به عنوان عمیقترین دریاچه جهان شناخته میشود، شرایط زمستانی سختی را تجربه میکند. در نشست اخیر معاون سیاسی امنیتی استاندار مرکزی با هیأتهای ورزشی استان قرار شد این موضوع مورد پیگیری قرار گیرد. این کتاب مانند کتب دیگر با ستایش خداوند و محمد بن عبدالله و خیلفههای چهارگانه آغاز میشود و سپس در هشت بیت روح انسان را مورد خطاب قرار میدهد و برای او شش فرزند: نفس، شیطان، عقل، فقر، علم و توحید ذکر میکند. این کتاب که عطار خود در اواخر عمرش در مختارنامه (و شعر زیر) با نام خسرونامه به آن اشاره میکند سرشار از داستانهای دلکش کوتاه و بلند است که همگی در بین یک داستان اصلی فوقالعاده گنجانده شدهاند.

مردم مازندران از شما گلایه دارند. نظرات مردم را در کمپین حمایت از دریاچه بزنگان مطالعه می کنم. اندک اندک بزنگان که تا مرز نابودی رفته بود، جان دوباره گرفت و دیری زمان نبُرد که لبریز از آب شد. در زمان تواین ترجمه فیتز جرالد از اثر خیام، بیاندازه مشهور شده بود، چون روح تقدیر و تقدیر گرایی، قرن نوزدهم میلادی را فراگرفته بود. نامههای رومی نشان از اداره جامعهای از شاگردان که در اطراف وی گرد آمده بودند میدهد.

مرگ عطار در سال ۶۱۸ هجری قمری به هنگام حملهٔ مغول بود؛ وی در نزدیکی دروازه شهر به دست سربازان مغول کشته شد. ظاهرا در همین راستا چند طرح مشابه از جمله طرح ایرانرود (طرح اتصال دریای خزر به خلیج فارس)، طرح ایجاد کانال کشتیرانی از طریق ایجاد شکاف در کوه البرز، طرح احداث کانال لوت و طرح احداث دریاچه هایی بین دریای خزر و خلیج فارس نیز در سال های گذشته مطرح بوده و طرح مطالعاتی برخی از آن ها نیز توسط مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی انجام شده است که متأسفانه با وجود تأیید برخی از راهکارهای پیشنهادی، تاکنون هیچ یک از آن ها به مرحله اقدام و اجرا نرسیده است.

پیش از کشف رسالهٔ خیام در جبر، شهرت او در مشرقزمین بهواسطهٔ اصلاحات سال و ماه ایرانی و در غرب بهواسطهٔ ترجمهٔ رباعیاتش بودهاست. طبق طرح جامع، جمعیت پرند تا سال 1395 نزدیک به 258000 نفر پیش بینی شده بود. در حین این آزمایش، لولۀ قابل انعطاف کوچکی توسط پزشک در مقعد شما وارد میشود و به آرامی در طول روده جلو فرستاده میشود که به پزشک امکان میدهد دیوارۀ روده را ببیند. آنقوت و چنگر از پرندگانی هستند که در این دریاچه تخم گذاری و زاد و ولد می نمایند. شرح حال و سرگذشت مربوط به نود وهفت تن از اولیاء و مشایخ تصوف.

این رو از شمال ایالت مینهسوتا شروع میشود و بهاندازه ۴۰۷۰ کیلومتر مسیری پرپیچ و خم را رو به جنوب طی میکند تا سرانجام به دلتای رود میسیسیپی در خلیج مکزیک ختم میشود. آتاناز کیرشر (AthanasiusKircher) و کریستین هوگنز (ChristiaanHuygens)، به عنوان مخترعان فانوس خیال در جهان شناخته شدهاند؛ مشهور است که کیرشر اصل آن را در سال ۱۶۴۶ میلادی اثبات کرده و هوگنز که دانشمند و نظریهپرداز امواج نور است، یکی از این فانوسهای خیال را در سال ۱۶۵۹ میلادی ساخته؛ یعنی مدتها بعد از این شعر خیام.

تسلط مغول ها بر خوارزم حدود ۱۴۰ سال تداوم یافت. او در سال ۵۴۰ هجری برابر با ۱۱۴۶ میلادی در نیشابور زاده شد و در ۶۱۸ هجری به هنگام حملهٔ مغول به قتل رسید. پس به جای این که مانند گذشتگان خود بر اساطیر عجم و ارزش­های ایران پیش از اسلام تکیه و تأکید کنند، کوشیدند تا در برابر دیلیمیان شیعه که خلافت عباسی را هم زیر نفوذ گرفته و در واقع بر آن فرمان می ­راندند خود را پشتیبان اسلام سنّتی و راستین در خراسان و ماوراءالنهر وانمایند و با تقویت غازیان غالباً ترک­ نژاد، و فرستادن آنها به مرزهای هند و چین و گاه نیز به سوی مرزهای امپراتوری روم شرقی، به امت اسلام ثابت کنند که حامی اصلی دین حق و سد استواری در برابر بدعت­گذاران و بدمذهبان­ اند.

این دریاچه با مساحتی حدوداً ۴۳۰۰ هکتار و با ارتفاع ۸۲۰ متری از آبهای آزاد در کنوانسیون رامسر به عنوان تالاب بینالمللی ثبت و در تقسیم بندی مناطق جز مناطق حفاظت شده محسوب میشود. دور تا دور این دریاچه را کوه احاطه کردهاست فاصله دریاچه نسبت به کوه از طرف شمال حدودا 4 الی 5 کیلومتر میباشد و از طرف جنوب حدوداً 500 متر میباشد. جناب شیخ از اکابر این طبقه است و در عُلو حالِ وی کس را مجال سخن نیست.

دیدگاهتان را بنویسید