نگاه کلی به انواع نژادهای ماکیان

گاومیش رودخانه در شبهقاره هند و بیشتر در غرب به بالکان، مصر و ایتالیا یافت میشود. گوشت گاومیش قبل از پخت روشن است اما پس از پخت تیره تر از گوشت گاو است. حضرت آقا فرمودند زنبیل را که کنار زدم، دیدم زیر پای خروسها پر از نارنجک و اسلحه است. اولین حیوانی که به سرده بوس متعلق بود در بیش از دو میلیون سال پیش در آسیا دیده شد. اولین اجداد آنها در حدود ۲۰۰۰ سال پیش ظاهر شده اند . در روزهای قبل از زایمان، مصرف خوراک گاوها به سطح خیلی محدودی کاهش یافته و یا به طور کامل متوقف میشد و در اولین روز پس از زایمان، مصرف خوراک با توقف مواجه میشود.

ابتدا گوساله مهار میشود به این صورت که گوش راست گوساله را از پهلو با دست راست گرفته و با دست چپ دهان گوساله را طوری که چهار انگشت وشصت داخل دهان گوساله باشد بعد از آن سر گوساله را به سمت بالا و راست می چرخانیم تا گوساله به پهلو به زمین بیفتد بعد از آن سر گوساله را به سمت بالا آورده و روی سینه اش قرار میدهیم بعد از آن فردی دیگر پاهای گوساله را به صورت ضربدری روی هم قرار داده و آنها را با طناب محکم میبندد.

یکی از این راه حل ها که می توان به آن اشاره کرد بهره گیری و اصلاحات ژنتیکی بر روی انواع دام ها می باشد که تاثیر قابل توجه ای در این زمینه خواهد داشت.در صورت استفاده از بهترین نژاد های گاوی می توان میزان بیشتری محصولات لبنی مانند شیر و گوشت تولید کنیم که باعث افزایش نرخ بازده ای می -شود.امروز قصد معرفی بهترین نژادهای گاو شیری در دنیا را داریم که راندمان خوبی در صنعت دامپروری دارند و مورد استقبال دامداران کشورهای گوناگون برای پرورش قرار گرفته اند. مدیریت گاو شیری که در مرحله شروع دوره شیردهی قرار میگیرد، دستخوش چندین تغییر متابولیکی و هورمونی کلیدی میشود.

برای گوساله های تازه متولد شده وشیر نمی خورند باید دست را شست و انگشت خود را در دهان گوساله قرار داد تا آن را بمکد وقتی گوساله شروع به مکیدن کرد دست خود را داخل سطل شیر میکنیم تا گوساله همراه با مکیدن دست ما شیر را هم ببلعد اگر به این طریق گوساله شیر نخورد از سر پستانک استفاده کرده به این صورت که سر پستانک را داخل دهان گوساله کرده تا آن را بمکد وسپس سر گوساله را به سمت سطل شیر راهنمایی کرده تا گوساله همراه با مکیدن سر پستانک از طریق سوراخ هایی که در سر پستانک وجود دارد شیر را بخورد اگر به این صورت هم نتوانستیم به گوساله شیر دهیم از شلنگ برای خوراندن شیر استفاده می کنیم به این صورت که شلنگ را داخل دهان گوساله کرده و شیر را که در مخزنی مدرج است به گوساله میخورانیم.

گاوهائی که از نظر ژنتیکی ظرفیت سطح تولید شیر بالائی را در شروع شیردهی دارند، به سرعت ذخایر چربی خود را فراخوان کرده تا بتوانند نیاز انرژی بدن خود را تأمین کنند، زیرا شکمبه نمیتواند مقدار کافی از انرژی را از طریق هضم خوراک دام برای آنها تأمین کند. مطالعات نشان داده اند که تراکم دام بیش از 90 درصد ظرفیت فضای بهاربند، منجر به کاهش مصرف خوراک دام روزانه دام و تولید 3 لیتر شیر کمتر در روز در دوره شیردهی بعدی میشود که نشان دهنده آن است که شکمبه به طور کامل آمادگی زایش را نداشته است.

انتخاب گاوصندوق خوب برای اغلب افراد بسیار دشوار و زمانبر است. کلسیم نقش بسیار تعیین کننده ای در نشخوار، فرآیند زایمان و پس از زایمان و بازگشت رحم (in volution) به وضعیت اولیه بازی میکند. میزان مصرف کلسیم جیره را به سطح 1.3 تا 1.5 درصد ماده خشک برسانید. گاوداران مبالغ زیادی صرف تجهیزات گاوداری میکنند که عمدتا برای طراحی قسمت شیردوشی و طراحی بهاربندهای گاوهای شیرده هزینه میشود ولی هنوز، گاوهای خشک و گاوهای انتظارزایش، اغلب ضعیف ترین بخش مدیریت گاو شیری را در گلهها به خود اختصاص میدهند.

گاو سیمنتال یکی قدیمی ترین گونه های نژادگاوی متعلق به کشور سوئیس است که از ابتدای قرن ۱۸ میلادی در ایالت متحده آمریکا پرورش داده می شود.اگر چه که در بسیاری از کشورها این نژاد به عنوان یک نژاد شیری تلقی می شود اما در آمریکا بیشتر به دلیل تولید گوشت، گاو سیمنتال را پرورش می دهند. از مهم ترین مواد معدنی کلسیم ، فسفر ، سلنیوم ،وآهن و از ویتامین های حیاتی و لازم برای گاوهای شیری می توان به ویتامین های A , D , E اشاره کرد . گاو شیری(به انگلیسی: Dairy cow) ماده گاوی را که بخاطر شیردهی زیاد جهت تولید فراوردههای لبنی پرورش میدهند.

در تمامی کشورهای دنیا نژادهای گوناگونی برای پرورش در حوزه تولید شیر و محصولات لبنی وجود دارد اما سوال اینجاست که کدام نژاد بهترین است و چگونه می توان این مورد را تشخیص داد . وزن گوساله های تازه متولد شده این نژاد گاوی حدود ۴۵ کیلوگرم می باشد . داشتن استخوان های پهن و هیکل درشت امکان کسب وزن به مقدار زیاد را برای این دام فراهم کرده است. در این دوره گاو مرحله حساس پیک (peak) با حداکثر تولید را سپری کرده و واکنش های حیوان به حالت عادی برگشته و می تواند در صورت برخورداری از جیره ی متوازن توانایی های تولیدی خویش را بروز دهد.

همچنین این گاو آهن قابلیت اتصال به تراکتور را داشته و از نظر نحوه اتصال به سه صورت سوار، نیمه سوار و کششی می باشد. گاو های هلشتاین اگر چه توانایی تولید شیر زیادی را دارند اما به شدت تحت تاثیر شرایط اقلیمی می باشند .به صورت کلی گاوهای هلشتاین برای تولید شیر به میزان کافی به میزان زیادی از مواد مغذی گران قیمت نیازمند هستند. همچنین از جوانه گندم، انواع سبزی ها و آجیل ها برای تقویت جسمانی این خروس ها استفاده می کنند. یعنی درآمدم هم از فروش شیر و هم از فروش گوساله و هم از فروش گوشت است.

دانگ همان مقایس سنجش قد می باشد که بهترین آن 6 دانگ است. اگر چه این نژاد به کشور هلند تعلق دارد اما بدلیل تطبیق پذیری خوب با انواع شرایط محیطی ، دامداران بسیاری از کشورهای جهان اقدام به پرورش این گاو هلشتاین می کنند. 7- عمق پستان عمق پستان یعنی بررسی وضعیت کف پستان (به غیر از نوک آن) با مفصل خرگوشی پاهای عقب. پاهای عقب خوب است بدانید که وضعیت دو مفصل خرگوشی گاو درشیرواری آن اثر دارد. لازم است بدانید که در هر زایش بین 2 تا 9 بره را در سابقه خود ثبت کرده است.

همه و همه باید به نسبت مساوی در تغذیه دام وارد شود تا بتواند به خوبی تغذیه کرده و شیر با کیفیتی به دامدار بدهد. گاوهائی که خیلی چاق وارد گروه گاوهای خشک میشوند، در زمان زایمان خود به شدت در معرض چالشهای متابولیکی قرار میگیرند. زیانهای اقتصادی ناشی از مدیریت ضعیف گاوهای خشک به خوبی مستند شده است. یاتاقان های پیش برها و چرخها را بازرسی، تمیز و روغن کاری کنید، اگر لازم است آنها را تعویض کنید.

اما برای افزایش میزان تخم گذاری و جلوگیری از قطع روند تخم گذاری باید تخم ها را از لانه خارج ساخته و به منظور جوجه کشی از آنها از یک دستگاه جوجه کشی استفاده کنید. یکی از ویژگیهای ظاهری بسیار زیبای مرغ ابریشمی کوپال، گوشهای آبی است که در نگاه اول جلبتوجه نمیکنند و کافی است که پرهای ناحیه گوش را کنار بزنید تا با دیدن گوشهای آبی – بنفش در بین پرهای سفید، شگفتزده شوید.

رنگ آنها نیز بیشتر متمایل به آبی روشن است. رنگ اغلب گاوهای هلشتاین ترکیبی از سیاه و سفید است و قدی در حدود ۵ فوت می باشد. در برخی موارد رنگهایی نظیر زرد و سفید آهویی هم در این نژاد دیده می شود. مرغ و خروس ابریشمی یا سیلکی جزو پرنده های زینتی و گران قیمت است که بیشتر با هدف زینتی بودن پرورش داده می شوند. وقتی از نمکهای آنیونی برای متوازن کردن DCAD جیره استفاده میکنید، هدف را 10- تا 15- میلی اکی والان در 100 گرم ماده خشک در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید