معرفی شهر اصفهان

یهودیان اصفهان از قدیمی ترین اهالی این شهر به شمار می آیند، که در گذشته در محله جویباره ( اصفهان) ساکن بودند ولی اکنون بیشترشان به خارج کشور مهاجرت کرده اند، معدود یهودی های باقی مانده هم بیشتر در خیابان فردوسی ساکن هستند . همچنین در کنار مسلمانان و زرتشتیان گروههایی دیگر از ساکنان شهر یزد پیرو اقلیتهای دینی یهودی و مسیحی هستند. سردر قدیمی این کاروانسرا با نمای آجری تزئین شده و وقتی وارد آن میشوید منظره زیبایی از طاق، تویزه و عرقچین را در آن خواهید دید. بخش درونی این حمام تاریخی به چند قسمت تقسیم میشود که در هر کدام از آنها امروزه مجسمههایی شرایط و لباس مردم آن زمان را برای ما تداعی میکنند.

شاید اغراق نباشد اگر ادعا کنم که برای شناخت هنر اصیل معماری سفر به شهر یزد و دیدار از شاهکارهای ناب معماری آن لازم و بایسته است. به لحاظ جمعیت بعد از تهران و مشهد، سومین شهر بزرگ ایران و یکصد و شصت و سومین شهر پر جمعیت دنیا محسوب می شود. کاروانسرای گمرک از دیگر یادگارهای به جا مانده از دوران زندیه و از جاهای دیدنی شیراز است که در بازار وکیل قرار گرفته و هر ساله مسافران زیادی از آن دیدن میکنند.

این موزه که در منزل منطقی نژاد، یکی از ساختمانهای به جا مانده از دوران قاجار برپا شده؛ مجموعهای از آرشیوهای صوتی و تصویری قدیمی را درون خود جای داده است. بنای تخت جمشید ۵۱۸ سال قبل از میلاد مسیح ساخته شده و با این که حدود 150 سال بعد به آتش کشیده شده، هنوز هم زیبایی خود را حفظ کرده است. به محض ورود به کاروانسرای گمرک فضای قدیمی و حال و هوای آن شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد. این باغ در خیابان ترنجستان قرار گرفته و به بسیاری از ابنیه های شیراز دسترسی دارد. آرامگاه مذکور متعلق به شیخ شطّاح یا روزبهان ابومحمد بن ابی نصر؛ یکی از عارفان و عالمان بزرگ استان فارس در قرن ششم هجری بوده است.

آرامگاه شیخ محمد لاهیجی یکی دیگر از جاهای دیدنی شیراز است که متعلق به نویسنده کتاب “مفاتیح الاعجاز فی شرح گلشن راز” میباشد. نکته: متاسفانه تصویر با کیفیتی از آرامگاه شیخ محمد لاهیجی یافت نشد؛ در صورتیکه که عکس با کیفیتی از این جاذبه در اختیار دارید برای تورگردان ارسال کنید تا با نام خودتان منتشر شود. شما می توانید بعد از آشنایی با اقامتگاه های شیراز با توجه به بودجه و سایر اولویت های خود به رزرو اقامتگاه در شیراز اقدام کنید . اگر به شیراز سفر کردهاید، تجربه خود را با ما به اشتراک بگذارید. برای دیدن آن میتوانید به سمت چپ دروازه قرآن و جاده باباکوهی بروید.

این چهار آب انبار عبارتند از: “حافظیه، هفت تن، دیوانخانه و وکیل” که در میان آنها آب انبار وکیل شیراز معروف تر است و میتوانید از آن دیدن کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این جاذبه به مطلب سجد وکیل شیراز مراجعه کنید(در بالا). قدمت ارگ کریم خان به حداکثر 100 سال (یک قرن) پیش باز می گردد. تاثیر معماری دوران صفویه به صورت کامل در روند ساخت ارگ شیراز قابل مشاهده میباشد و افراد بسیاری قبل از رفتن به ارگ کریم خان سعی می کنند با شماره تلفن ارگ کریم خان تماس بگیرند. این آب انبارها به عنوان منبع تامین آب شهر شیراز مورد استفاده قرار میگرفته است و امروزه هر ساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی از آنها دیدن میکنند.

هنوز هم در این کاوانسرا مغازههای مختلفی فعالیت دارند و محصولات مختلفی را به فروش میرسانند، ولی نباید فراموش کرد که این کاروانسرا به دلیل عدم رسیدگی در معرض فرسایش قرار دارد. یکی دیگر از جاهای دیدنی شیراز حمام وکیل است که متعلق به دوران زندیه میباشد. خانه زینت الملک یکی دیگر از جاهای دیدنی شیراز است که متعلق به خاندان قوام الملک بوده و این روزها پذیرای گردشگران میباشد.

برای دیدن این بنا باید به خیابان لطفعلی خان زند در شهر شیراز بروید. این آرامگاه همواره محلی برای تجمع صوفیها و عارفان بوده است و در صورتی که علاقه دارید با این افراد صحبت کنید قطعا یکی از آنها را در اطراف آرامگاه پیدا خواهید کرد. در برخی از بخش های داخل ارگ کریم خان زند نمایی از تشریف فرمایی تاجر فرانسوی را مشاهده می کنید. ارگ کریم خان یکی از جاهای دیدنی شیراز و به عنوان ارگ کریمخانی و ارگ شیراز مشهور است.

با این حال هنوز هم آرامگاه آبش خاتون یکی از جاهای دیدنی شیراز است که هر ساله افراد زیادی را به خود جذب میکند. در شهر شیراز دیدنی هایی وجود دارند که از جاذبه های گردشگری و تاریخی گرفته تا جاذبه های طبیعی و باغ های ایرانی و هرکدامشان با زیبایی های منحصر به فرد خود در میان گردشگران داخلی و خارجی دارای محبوبیت خاصی هستند. شیراز به دلیل جاذبههای گردشگری بسیاری که دارد، از اولین گزینههای انتخابی برای کسانی که قصد مسافرت دارند، به حساب میآید. برای دیدن آرامگاه آبش خاتون به بلوار سیبویه و نرسیده به میدان دفاع مقدس بروید.

در ضمن محله سیبویه شیراز آثار تاریخی مختلفی را درون خود جای داده و به عنوان یکی از محلات قدیمی شهر شیراز شناخته میشود. این مکان تاریخی محل فرمانروایی کوروش کبیر فرمانروای یزرگ ایران بوده و دارای قسمتهای مختلفی است که هر کدام از آنها جذابیت خود را دارند. در این بازار هر آنچه که از ذهنتان می گذرد پیدا می شود. به گفته بسیاری این آرامگاه یکی از زیباترین مقبرههای شهر شیراز است.

همان طور که در بند پیش به طور مبسوط اشاره شد، شهر یزد در سال ۲۰۱۷ در فهرست سازمان جهانی میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسیده است و از سال ۲۰۱۷ تا به امروز هنوز همچنان این شهر تنها شهری از ایران باشکوه و گرانقدر است که نامش در فهرست جهانی یونسکو وارد شده است. تخت جمشید یا پرسپولیس از شاهکارهای دوران هخامنشی است که در سال ۱۹۷۹ در فهرست آثار بینالمللی سازمان یونسکو ثبت شد. چون میزبون قصد دارد از تمام این عوامل و ویژگیها بنویسد. عمارت سه طبقه این آرامگاه با معرق کاری زیبا تزیین شده است.

این شخص که شاعری گرانقدر در قرن چهارم بوده در این مکان به خاک سپرده شده است و در اطراف آرامگاه آن اتاقهایی مختلف با کاشی کاری زیبا، حوض آب و چندین درخت کهنسال وجود دارد. در این مجموعه تاریخی پلکانها، ستونها و کاخهایی وجود دارد که شما را به یاد شکوه ایران باستان میاندازد. از دیگر بخشهای حمام وکیل میتوان به گرمخانه که فضای اصلی حمام برای شستوشو بوده است اشاره کرد.

شهر شیراز به عنوان شهر شاعران، ادبیات، گل، شراب (درزمان های گذشته و قبل از پدید آمدن انقلاب اسلامی) شناخته می شود. جغرافیدانی بنام ابن حوقل، شیراز را به اندرون شیر تشبیه میکند، زیرا خواروبار از منطقههای دیگر به آن حمل میشده؛ اما از شیراز چیزی به بیرون فرستاده نمیشده است. یکی از آثار تاریخی به جا مانده متعلق به دوران ساسانیان در اطراف شیراز، نقش رجب نام دارد. مدرسه قوام که آن را با نام حسینیه قوام نیز میشناسند یکی از جاهای دیدنی شیراز و آثار تاریخی به جا مانده از دوران قاجاریه میباشد. مسقطی نیز از پودر نشاسته و گلاب و آب و شکر و زعفران تهیه میشود و طعم های مختلف و دلپذیری دارد .

دیدگاهتان را بنویسید