مشخص شده اند ، بنویسید

ابوسعید ادریسی حافظ گوید: ابوعبدالله رودکی در شعر فارسی به زبان خود مقدم از شاعران دیگر هم مسلکان خویش بود. استاد نفیسی در این کتاب با استناد از 93 منبع و مأخذ 1048 بیت استاد شاعران را گرد آورد، که در علم رودکی پژوهی نظیر ندارد و هرچند قبل از این و پس از این نیز ده ها کتاب و رساله و مقاله راجع به صاحب قران شاعری با زبان های مختلف تهیه، تدوین و تألیف گردید، ولی بیمحابا کتاب “محیط زندگی و احوال و اشعار رودکی” کامل ترین و ارزشمندترین اثر در رودکیشناسی محسوب میگردد و هیچ پژوهش دیگر از لحاظ ارزش و محتوا به این کتاب برابری نمیکند و محال است کسی به تحقیق و تدقیق آثار استاد رودکی دست بزند و از این کتاب بهرهای نبرد.

زندگی مردم سیستان قرنها است که به آب رودخانه هیرمند و دریاچه هامون جهت کشاورزی وابسته می باشد. در سال 1956 که جمهوری شوروی تاجیکستان تصمیم جشن گرفتن 1100 سالگی رودکی را گرفت، مخایل گراسیم اف(زندگی بین سال های 1907-1970 میلادی) مردم شناس، باستان شناس و مجسمه ساز شهیر روس همراه گروه تحقیقاتی دانشمندان تاجیک و روس عازم پنجرود می شوند و گور مورد نظر استاد عینی را باز می کنند و با بررسی بازمانده های جسد مدفون تمام نشانه هایی را برای شناسایی پیکر رودکی مشخص کرده بودند، می یابند.

کشتی ای ساز تا بد آن گذری. از نظر آنان گزارشهایی که در این باره وجود دارد ضعیف و مشکوک است؛ همچنین گفتهاند پیامبر اکرم، مظهر رحمت است نه نقمت تا با تولد او دریاچهای خشک شود. به طوری که محصولات کشاورزی در اینجا بر اساس تنوع آب و هوایی آن و حضور رودخانه قره چای و دم الغدیر محبوبیت بالایی دارد. گویند او نخستین کسی است که به فارسی شعر نکو گفته باشد.

نی بد آن چشم، ک اندر او نگری. این ساز استاد را بعدها در دست مولانا میبینیم و مولانا – وارث برحقّ آدمالشّعرا، که پویاترین مثنوی پارسی، مثنوی معنوی شریف را با شکوه نی آغاز نمود، انسان کامل را شبیه نی میداند. رودکی در دستی قلم و در دست دیگر ساز دارد و کلام را با آهنگ و نوا پیوند و تلفیق داد. این دریاچه هم مانند دریاچه گهر دوبخشی می­باشد که چاله غربی حوض سلطان و چاله شرقی حوض مره نام دارد. جالب است بدانید که دریاچه مهارلو از نظر اقتصادی یک موهبت برای مردم منطقه به حساب میآید.

مقبره استاد رودکی که در 60 کیلومتری شرق شهر پنجکنت قرار دارد، از بنای هشت ضلعی خشتی با حجره ی یک گنبده تشکیل شده است. اکثر مؤلفان تذکرهها بر نبوغ بینظیر استاد رودکی اتّفاق نظر دارند، چنانچه محمّد عوفی در تذکرة معروف خویش “لباب الالباب” گوید: “چونان ذکی و تیزفهم بود، که در هشت سالگی قرآن تمامت حفظ کرد و قراعت بیاموخت و شعر گفتن گرفت و معانی دقیق میگفت چنان که خلق به وی اقبال نمودند و رغبت او زیادت شد و او را آفریدگار تعالی آوازی خوش و صوتی دلکش داده بود، به سبب آواز در مطربی افتاده بود و از ابولبعک بختیار، که در آن صنعت صاحب اخبار بود، بربط بیاموخت و در آن ماهر شد و امیر نصر بن سامانی او را به قربت حضرت خود مخصوص گردانید و کارش بالا گرفت”.

اکنون پرسیدنی است که آیا با خشک شدن بختگان، بخشی از فارس نیز پهنهای کویری خواهد شد؟ قبل از این که آنها اقدام به ساختن سد در بالادست کنند که منافع ما را تهدید کند، ما باید روی این قضیه کار میکردیم که متأسفانه نکردیم و در نهایت سد سلما را زدند و نتیجه این که وضعیت آبی مشهد اکنون در خطر است. که در این دو بیت هیچ واژة عربی را به کار نگرفته است.

ایتی اشعاری را از رودکی گرد آورده بود، که بیشتر روی مشاهدههای شاعر و روعیت او از جهان پیرامونش تأکید داشت و هدفش این بود ثابت کند این شاعر نابینا نبود. منبع: چی شیدر ادامه ۲ شعر معروف رودکی را برایتان آوردهایم:اندر بلای سختای آنکه غمگنی و سزاواری وندر نهان سرشک همی باریرفت آنکه رفت و آمد آنکه آمد بود آنچه بود، خیره چه غم داری؟ به بیابانی که از سال ۱۹۶۰ در بستر آنچه پیش از این دریاچه آرال بود پدیدار شده رسماً بیابان آرالقوم میگویند.. تجربه قدم زدن بر سطح دریاچه یخی ایی، که همزمان با گام برداشتن می توانید زیر پاهایتان حباب های زیبای درون دریاچه یخی را تماشا کنید.

تعطیلات آخرهفته خود را می توانید با چادر زدن در فضایی سبز و مفرح با طبیعتی متفاوت سپری کنید. دیدن گیاهان سبز در خواب نمادی از فرصتهای جدید است. ثمعانی (1113-1166 میلادی,506-562 هجری قمری) در این اثر خود راجع به رودکی چنین می نویسد : “ار-رودکی به ضم را و سکون واو و فتح زال معجمه که از پی وی کاف آید، این نیسبه ای بود به رودک و آن ناحیه ای ست در سمرقند. ابن السیر (555-630 هجری، 1160-1233 میلادی)با کمی تفاوت گفتار ثمعانی را مختصر در کتاب خود “کتاب الباب فی تهذیب الانساب” نقل می کند.

در همه ی سرچشمه ها(آن چیزی که در ایران منابع و معاخذ گفته می شود ) ادبی و تاریخی کهن فارسی زادگاه رودکی را قریه ی بنج یا بنجرودک در نزدیکی شهرهای نخشب و سمرقند ذکر کرده اند و از جمله نخستین خبری که در نسخه خطی ضبط گردیده، همانا معلومات “کتاب الانساب” است، که به قلم تاج الاسلام ابو سعید عبد الکریم بن محمد بن منصور بن ابوبکر محمد تمیمی مروزی ثمعانی تعلق دارد. پارک ارم بیش از ۸۰ نوع دستگاه بازی دارد و همچنین شهربازی پوشیده قلعه جادویی با ۱۱۰ نوع گیم و بازی که حتماً لحظاتی شاد برای کودکانتان به ارمغان خواهد آورد.

استخر روباز پارک ارم در ماههای گرم سال به یکی از محبوبترین مکانها تبدیل میشود و افراد زیادی را به سوی خوب جلب میکند. ولی تعداد آثار هر گوینده به هیچ وجه دلیل بر نامآوری و گمنامی او نیست، سخنورانی را میشناسیم، که 5 خمسه سرودهاند، ولی کمتر از آنها نام برده میشود. حتّی برخی محقّقان بر این نظرند، که اگر استاد در مدّت 40 سال هر روز 100 بیت گفته باشد، سرودن این تعداد اشعار از احتمال دور نیست. آل سامان که زبان فارسی را بر جایگاه فاخر شایسته و بایستة آن نشاند و یکی از دودمان های نیکنام در خطّة ایران زمین محسوب میشود، چند شخصیت مهم تاریخی را به عالم تقدیم داشت: امیر اسماعیل سامانی در سیاست، که برحق بارة بخارا بود و ابوعبدالله رودکی و بلعمی در ادبیات.

فروغ از رودکی دارد چراغ دودة سامان. همین طور استاد صدرالدین عینی پس از کند و کاو مفصل و مسافرت به روستاهای اطراف شهر های سمرقند گذارش به روستای پنجرود در ناحیه پنجکنت می افتد و درمی یابد بنجرودک معرب پنجرودک و یا پنجرود است، که مزار بزرگوار گمنامی را در خود دارد و مردم آن را گرامی می دارند. پس از حمله مغول، ‹‹ری›› از فعالیت بازایستاد لکن ساوه همچنان به خلق آثار گرانبهایی در این زمینه ادامه داد. یکی از مهمترین آثار شگفتانگیز معماری کشور در مناطق مرتفع و سخت گذر ایران در دوره باستان که تاکنون ناشناخته مانده قیز قلعه ساوه میباشد.عظمت بنا و فلسفه وجودی ساخت آن دراین منطقه به حدی جالب است که میتوان از آن به عنوان یکی از منابع مهم جذب گردشگر بینالمللی به استان مرکزی و همچنین معرفی دستاوردهای معماری ملی و باستانی ایران قدیم اشاره کردقصر، عبادتگاه و دژ دفاعی قلعه دختر ساوه بر روی صخره بلندی مشرف به دشت ساوه بنا شده که از سه طرف شرق، غرب و جنوب بوسیله صخرههای متعدد دیگری احاطه شدهاست.

دیدگاهتان را بنویسید