مرگ دریاچه های آب شور ایران – – – دانشگاه شیراز

علاوه بر قرهسو، رودخانه باليقلىچاى، پرآبترين رودخانه اردبيل است که از جنوب ارتفاعات سبلان سرچشمه مىگيرد و در شهر اردبيل به دو قسمت تقسيم مىشود که پس از عبور از شمال اردبيل وارد قرهسو مىشود. به همین جهت یکی از ورزش هایی که در این منطقه می توانید پیدا کنید؛ صید ماهی محسوب می شود که طرفداران بسیاری هم دارد. هامون هيرمند:اين هامون حدود 470 متر از سطح دريا ارتفاع دارد و در فاصله 45 كيلومتری جنوب غربی شهرستان زابل واقع است. همپنین جالب است بدانید که حدود 6 نوع از آن ها نسبت به 4 نوع دیگر، بزرگ تر و مقاومت بیشتری دارند.

از جزایر رود ارس میتوان به پیرواتلر، بویدوز، خرامه، کثیری و قره باغ اشاره کرد که دارای مراتع مناسب وزیبا برای حیوانات است. از دیگر جاذبه های رودخانه ارس میتوان به بناهای تاریخی در جوار آن و همچنین کلیساهای ارامنه که در مجاورت رود مرزی ارس ساخته شده، اشاره کرد. با این وجود، برایند عوامل به بالا رفتن سطح آب منجر نشد. افراد زیادی به سفر رفتن و دیدن جاهای جدید علاقه دارند. ابنحوقل نیز که به بسیاری از بلاد اسلامی سفر کرد، در صورة الارض میگوید که در میان سرزمینهای اسلامی، شهری با صفاتر و زیباتر از بخارا ندیده است .

حتما با پزشک در میان بگذارید که دقیقا چه داروهایی را روزانه مصرف میکنید و آیا شامل محصولات نسخهای و بدون نسخه مانند مکملها میشود. همانطور که می دانید، رود ارس یکی از رودهای ایران و آذربایجان شرقی به شمار می رود که سرچشمه این رود از منطقه آرپا چای آناتولی است؛ اما در واقع این رود از ارتفاعات مین گول که در ترکیه قرار دارد، سرچشمه می گیرد که ارتفاع مین گول حدود 3152 متر تخمین زده شده که پس از ورود به مرز ایران به نخجوان یا همان جمهوری آذربایجان و سپس به رود کورا و دریای خزر می ریزد که یک مسیر 10072 کلومتری را طی می کند.

این رود از رودخانههای پر آب، خروشان و مرزی کشور ایران و آذربایجان شرقی به شمار میآید که از منطقه آرپا چای آناتولی سرچشمه میگیرد و پس از گذر از مرز ایران وارد جمهوری آذربایجان (نخجوان) شده و به رودخانه کورا و در نهایت به دریای خزر میریزد. جالب اینجاست که نام این رود به زبان اذربایجانی “آراز چای” یا “آراس چای” و در منابع یونانی و اروپایی به آراکس، آراکسس یا ارکسس شناخته میشود. به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان، رودخانه ارس در شمال غربی کشور و در مجاورت کشورهای همسایه مانند ارمنستان، آذربایجان و نخجوان قرار گرفته است و به خاطر قرارگیری در استان آذربایجان شرقی از گذشته تا کنون از اهمیت بالای سوقالجیشی و تجاری برخوردار بوده است.

آب این دریاچه شیرین و براساس تحقیقات علمی بر بیولوژی و اکوسیستم، محیط آن سرشار از بیوژن است و این یعنی، زنجیرههای غذایی مختلفی از پلانگتونها گرفته تا انواع ماهیها و آبزیان دیگر در این دریاچه دیده میشود. در جلفا بر روی این رود دوپل وجود دارد که یکی پل آهنی معلق است که خط آهن آذربایجان به قفقاز از روی این پل میگذرد و در مشرق شهر جلفا قرار دارد. این کلیسا در محلی به نام قزل وانک به معنای صومعه سرخ قرار دارد که در فاصله 3 کلیومتری جنوبی این رود واقع شده است.

قرهسو يکى از مهمترين رودخانههاى منطقه مشگينشهر، دشت مغان و اردبيل است که به رود مرزى ارس مىريزد. اگر قصد دارید با تور داخلی رود ارس را ببینید بهتر است بدانید که در ماه اردیبهشت و خرداد بهترین زمان برای سفر به این رود خروشان است؛ علت این امر هم بر این است که در این دوماه برف های موجود در کوه ها آب می شوند و به رود ارس سرازیر می شود.

اما این راهم در نظر داشته باشید که بهترین زمان برای سفر در افراد به علت شرایط بدنی متفاوت است و هرکس خودش تعیین می کند چه زمانی بهترین سفر به این رود می باشد. پس خوشحال باشید که بهترین فصل را برای سفر انتخاب کرده اید. روز خوبی داشته باشید. چشم انداز در صورت استفاده از داروی خانگی اگر علائم طی چند روز فروکش نکرد باید به پزشک مراجعه کنید.

شکل ظاهری این دریاچه با درختان پوسیده بیرون آمده از آب و مه گسترده در بیشتر روزهای سال در آن، صحنههایی از فیلمهای ترسناک را در مقابل چشم بیننده تداعی میکنند و به همین دلیل به این دریاچه لقب دریاچه ارواح را دادهاند. پس از دريافت يکى دو رود ديگر به دهستان باهوکلات در شهرستان چابهار داخل مىشود. رودخانه باهوکلات در ۹۰ کيلومترى شرق چابهار به خليج گواتر در درياى عمان سرازير مىشود. پس از پایان سلسله زندیه، افشارهای ارومیه به همراه شقاقیهای سراب و دنبلیهای خوی، ائتلافی علیه قاجاریان تشکیل دادند ولی موفقیتی حاصل نکردند.

سیستم رودخانه آن از دو رودخانه موسوم به نیل سفید تشکیل شده است که تا 80٪ آن را نشان می دهد و نیل آبی که سهم آنها در فصول بارندگی 20٪ تخمین زده می شود. و تا به امروز نیز باقی مانده است. به تماشای رود ارس بنشینیم و از دیدنی های آن لذت ببریم. همچنین رود ارس علاوه بر وسعت و خروشانی که دارد به عنوان مرز هم برای ایران شناخته می شود؛ که این مرز از عهدنامه گلستان تعیین شده است.

اين رودخانه به ويژه به دليل زيستگاه تمساح ايرانى اهميت توريستى فراوان دارد. اقلیم مناسب این رود، به زیستگاهی برای گونه های نادر حیوانات، گیاهان و پرندگان نیز تبدیل شده تا به زیبایی خود بیفزاید. رضا رجبی اهل سرخس است و در مشهد زندگی می کند، او که هر سال هنگام آمدن به سرخس، از دریاچه هم بازدید می کند، می گوید: «این دریاچه ای است که تا چندسال قبل ماهی هایی به بزرگی 10 تا 12 کیلوگرم داشت، ما به دریاچه عرق داریم، نگذارید آب دریاچه خشک شود، زنده ماندن دریاچه زنده ماندن امید در دل تک تک مردم سرخس و بلکه مردم شرق کشور است، نمی خواهیم قایق های دریاچه به عنوان اثر تاریخی به موزه منتقل شود».

اولین سوالی که برای افراد علاقه مند به ماهگیری پیش می آید؛ صید ماهی است که آیا این کار مجاز تلقی می شود یا غیر مجاز؟ او برای یک ملاقات طولانی آخرهفته با خواهرش در آریزونا برنامه ­ریزی کرد؛ ملاقاتی که می­خواست طی آن جلوه­ های مشترک یا متفاوت کودکی ­شان را مورد کنکاش قرار دهد. او می خواهد که شما را به دام انداخته و اعتبار و محبوبیت شما را خدشه دار کند. بر روی این رودخانه پلهای زیادی همچون پل چوبی و پل راه آهن جلفا، پل مواصلاتی پلدشت، پل موردوز، پل اصلاندوز، پل بیله سوار مغان زدهاند تا مبادی ورودی و خروجی ارس به راحتی با کشورهای همسایه صورت بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید