فراه! معلومات مختصر در باره ولایت فراه

60 کیلومتر از طول این رودخانه ، مرز مشترک بین افغانستان و ایران را تشکیل می دهد. این تفریح، یکی از پرطرفدارترین تفریحات دریاچه اوان، مخصوصا در فصل بهار و تابستان است که میتوانید با پرداخت هزینهای اندک، به مبلغ 20000 تومان، روی این دریاچه زیبا شناور شوید و منظرهای شگفتانگیز و متفاوت از این دریاچه را ببینید که هیچگاه فراموش نخواهید کرد. رود ارس از دیگر جذابیتهای طبیعی این منطقه به شمار میرود .پوشش گیاهی متنوع وبسیار زیبا در فصول مختلف این رودخانه را به مکانی برای گردشگران طبیعت دوست بدل نموده است .دشتهای پر از شقایق در فصل بهار چشم را نوازش داده وصدای پر طنین آب آرامشی وصف ناپذیر را به ارمغان می آورد .

از سرریز آب این دریاچه، رود کوچکی تشکیل میشود که کشاورزان روستای اطرافش مانند “کوشک” و “آیین” از آن برای آبیاری زمینهای کشاورزی خود استفاده میکنند. در عینحال عدهای دیگر بر این باورند که این دریاچه، بازمانده یک دریاچه بزرگتر همچون کاسپین بوده که طی گذشت سال ها وسعت آن کم و کمتر شده است؛ چراکه فکر میکنند نام “قزوین” تغییر یافته “کاسپین” میباشد. اکثر جمعیت ۱۰۰ میلیون نفری آن در کنار رود نیل زندگی می کنند. وجود پوشش گیاهی و جانوری متنوع و انواع ماهیها باعث شهرت این رود شده است. به گونه یی که گفته شد فراه در نواحی غدیر ها و دریا چه ها واقع شده است و این دریا ها (زره ها) قرار عقاید زردشتی جایگاه فرایزدی بوده و یکی از این دریاچه ها (فرزادنو) نامیده شده که در سیستان موقعیت داشته است وزره کیانسی هم گفته میشده است.

سرانجام کار ساخت دریاچه مصنوعی چیتگر در سال ۱۳۸۹ آغاز و در اردیبهشت سال ۱۳۹۲ افتتاح شد.در صورتی که از امکانات تفریحی و غیررایگان مجموعه استفاده نکنید، گشتوگذار در محوطه اطراف دریاچه هیچ هزینهای در بر ندارد و همین موضوع، خود یکی از مزیتهای این دریاچه به حساب میآید. در یکی از بندهای معاهده آمده است: «این موضوع شامل انهار موجود و انهار قدیمی و متروک که توسط افغانستان تحت تعمیر واقع خواهد شد و همچنین حفر انهار جدید نمیشود، مشروط بر این که آب لازم برای آبیاری سواحل ایران تقلیل نیابد.» حکمیت گولد اسمیت در حقیقت نصف آب هلمند را حقآبه ایران تعیین کرده است.

این دریاچهی قدیمی جزو تالابهایی است که تحت حفاظت محیط زیست قرار دارد و در فهرست میراث ملی و طبیعی ایران هم ثبت شده است. درون خود دریاچه اوان هم ماهیان قزلآلای رنگینکمان و کپور وجود دارند و به دلیل وجود گیاهان درون دریاچه، محیط مناسبی برای زندگی اردک ماهی نیز فراهم شده است. چراکه ارتفاعات اطراف این دریاچه، یکی از بهترین و بکرترین مناطق موجود در ایران است و بعد از صعود به بخشهای مرتفعتر، میتوانید چهره دیگری از دریاچه را ببینید که شاید کمتر کسی آن را دیده و از آن همه زیبایی لذت ببرید.

حدود 2 کیلومتر انتهایی مسیر، خاکی است و شاید کمی اذیت شوید ولی بدانید بهشتی باورنکردی در انتظار شما است. بد نیست بدانید اسم اصلی این میدان دروازه بهشت یا مینودر است. گفتن از حال بد بختگان، جانکاه است. زمین بازی و جایزه یکی از جذابترین بخشهای مجموعه برای بچههاست. اگر اوایل صبح به این منطقه بروید، به دلیل گرمای آب دریاچه و هوای سرد اطراف، مه زیبایی در اطراف دریاچه تشکیل میشود که میتواند یکی از بهترین سوژههای عکاسی شما شود.

به دلیل زیباییهای بینظیر این منطقه، قطعاً هر فصل جلوه منحصربهفرد خود را دارد؛ ولی معمولاً بهترین زمان سفر به دریاچه رویایی اوان اردیبهشت تا مهر است. چه زمانی به این دریاچه رویایی سفر کنیم؟ این موسسه مناطق تحت کنترل کردهای سوریه را از این لحاظ بحرانی تر توصیف کرده است زیرا بر اساس تحقیق این موسسه، نزدیک به ۹۰ درصد محصولات کشاورزی در استان حسکه تحت کنترل کردها ک۶ به سبد غذای سوریه معروف است، در سال گذشته قابل برداشت نبوده است. به دلیل زیبایی دریاچه و طبیعت اطرافش، بسیاری از افراد ترجیح میدهند شب در کنار دریاچه چادر بزنند و همانجا بمانند.

لباسهای گرم هم بردارید چون آب و هوا دریاچه اوان کوهستانی است و ممکن است در شب سرد شود. هرجا هرجا چاه آب هست که از راه، بیرون واقع شده و خوب هم نمیباشد. بارندگیها بخشی از مشکلات را حل کرده و این بحران موقتا از لیست چالشهای اصلی خط خورده بود. به این ترتیب با یک تیر چند نشان را زدهاید و از وقت خود در وان به خوبی استفاده کردهاید. زبان عربی هزار و چند سال است که با زبان فارسی پیوند دارد. مساحت این دریاچه در سال ۱۳۷۷ در حدود شش هزار کیلومتر مربع بود که در ردیف بیست و پنجمین دریاچه بزرگ دنیا از نظر مساحت قرار میگیرد.

در واقع سلول های ایمنی هستند که سلول های خوب را از سلول های بد متمایز می کنند. اگر به ماهیگیری علاقهمند هستید، بد نیست با خودتان چوب ماهیگیری هم ببرید تا حسابی از امکانات دریاچه استفاده کنید. رویای غرق شدن در یک دریاچه نشان دهنده این است که یک دوره آرام و پر از خبرهای خوب به شما خواهد رسید! علت اصلی این رویداد خشکسالیهای پی درپی در استان فارس بوده که موجب از بین رفتن طراوت و شادابی دریاچه پریشان در شهرستان کازرون شده است.

این شهر، مثل پردیس و هشتگرد، از جمله شهر های جدید اطراف استان تهران است که تلاش می کند زندگی نوینی را برای علاقمندان به سکونت در اطراف پایتخت فراهم کند. خشکسالی های سال های اخیر و عدم پایبندی افغان ها به رای کمیسیون دلتا ( کمیسیون دلتا متشکل بود از کارشناسان سه کشور کانادا، آمریکا و شیلی که روی رودخانه هیرمند کار کارشناسی انجام دادند ) و قرارداد ۱۳۵۱ دولت ایران و افغانستان مبنی بر آزادسازی ۲۶ متر مکعب آب در هر ثانیه در رودخانه هیرمند و ضعف روابط دیپلماتیک دولت ایران در حل این معضل ، جملگی باعث شد تا امروز هامون چشم انتظار قطره ای از آب هیرمند باشد .

آنها دور هم جمع می شدند و ضمن روابط فرهنگی و داد و ستد فکری، چیزهائی را بوجود می آوردند که برای زمان خودش بوجود آورنده رنسانس شد. اگر هم اهل سفرهای زمستانی هستید، این دریاچه در زمستان شما را غافلگیر میکند. این رخدادها در نواحی واقع در طول خط پیشین ساحلی، جمعیتگریزی نسبی را به دنبال داشته است. خط ساحلی دریا حدود ۷ هزار کیلومتر، مساحت آن ۳۷۱ تا ۳۸۶ هزار کیلومترمربع (یک و نیم برابر خلیجفارس) و حجم آب آن نیز ۷۸۷۰۰ کیلومتر مکعب است. دریاچه اوان در بهار و تابستان آبوهوای بسیار دلپذیری دارد که درکنار آن میتوانید از طبیعت چشمنواز بهاریاش لذت ببرید.

آمادگی قبل از کولونوسکوپی یا مراقبتهای بعد از آن کمی سخت به نظر میرسد. پس از آن برای سال ها بحث های زیادی در رابطه با اجرای نقشه دوم برای احیا آرال شمالی بود؛ بزرگتر کردن سد کوکارال، اتفاقی که اگر رخ می داد بر اساس پیشبینی متخصصان تا 17 سال بعد آب به دریاچه آرال باز می گشت. است؛ از این جهت دارای قداست و ارزش خاصی است و کسانی که بخواهند بلا واسطه با حقیقت اسلام آشنا شوند لازم است که با این زبان آشنایی کامل داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید