سرانجام ساخت مترو پرند/ آغاز عملیات اجرایی خط 10 مترو از میدان دریاچه چیتگر

انقباضات عضله باعث رانده شدن غذا به سمت جلو می شود و اگر فرد دچار مشکل عصبی یا عضله ای باشد ، حرکات او ضعیف می شود و یا مسدود می شود و در نتیجه روده های او عملکرد خوبی را از خود نشان نمی دهند. تزار از کالسکه بیرون آمد و شروع به مبارزه با توطئه گر کرد، در همین حین یک توطئه کننده دیگر از فرصت بوجود آمده استفاده کرد و بمبی دیگر را پرتاب کرد که باعث کشته شدن خودش و مجروح شدن تزار دوم شد. این دریاچه قدمتی فزون بر 25 میلیون سال دارد و با جذابیت های فوق العاده خود یونسکو را مجاب نموده است تا در سال 1996 میلادی آن را در فهرست میراث جهانی خود به ثبت برساند .

علت این تفاوت حرکت دائمی سفرههای آبهای شور زیرزمینی و لجنهای سیاه لایههای زیرین میباشد که از شکلگیری و تراکم پلتفرمهای نمکی جلوگیری میکند. طول این پل ۱۶۰متر است که ۱۲۰ متر متعلق به جمهوری اسلامی ایران و مابقی متعلق به جمهوری آذربایجان است. در گذشته های دور مردم باور داشتند که این سنگ دارای قدرت معجزه آسایی نیز می باشد. دریاچه بایکال در سیبری ، قدیمی ترین و عمیق ترین دریاچه آب شیرین در جهان است ، این دریاچه همچنین یکی از تمیزترین و شفاف ترین ها نیز به شمار می رود و گفته می شود به قدری این آبها تمیز است که می توان تا عمق چهل متری آن را دید.

حال در این مقاله قصد داریم تا در خصوص تفریحات چیتگر صحبت داشته باشیم و ببینیم که با رفتن به این منطقه، چه سرگرمیهایی را با دوستان و خانواده خواهیم داشت. ولی هنوز نمی دانیم اگر دمای منطقهی دریاچه بیش از اندازه افزایش یابد یا اگر سطح دریاچه پایین بیاید چه خواهد شد. این کاخ در ابتدا در سال 1709 بنا شد ولی بعد از اینکه پیتر کبیر به کاخ ورسای فرانسه رفت، با الهام از کاخ ورسای تصمیم به گسترش آن گرفت. درست است که اوج توجه به اوان بهار و تابستان است، ولی پاییزها هم دریاچه به یکی از مناطق مناسب پرنده نگری ایران تبدیل میشود و پرندگان مهاجری مثل قو، غاز و مرغابی به این منطقه سر میزنند.

همین مساله همیشه مورد توجه محققان قرار گرفته و برای آزمایشات مختلف به کنار این دریاچه می آیند. این دریاچه با وسعتی بالغ بر 31500 کیلومتر مربع در جنوب سیبری میان استان ایرکوتسک و جمهوری بوریاتیا واقع شده و غنی از تنوع زیستی است به طوری که بایکال زیستگاه بیش از 1000 گونه گیاهی و 2500 گونه جانوری است 80 درصد حیواناتی که در این دریاچه و اطراف آن زندگی می کنند بومی این منطقه بوده و در هیچ کجای دنیا مشابه آن ها یافت نمی گردد از گونه های مخصوص این منطقه می توان به نوع خاصی از بی مهرگان ، فوک های آب شیرین و ماهی امول (omul fish) که از محبوب ترین ماهیان آزاد است ، اشاره نمود .

ب️ه گزارش بام نیوز، دریاچهی بایکال با عمق ۱٬۶۴۲ متر عمیقترین و قدیمیترین دریاچهی دنیا و روسیه است. قدیمیترین و عمیقترین دریاچه آب شیرین جهان در ((روسیه)) قرار دارد از آنجاییکه این دریاچه خیلی قدیمی و دور افتاده است، دارای ((حیوانات))ی است که فقط در این دریاچه یافت می شود این حیوانات شامل تعداد زیادی از ((بی مهرگان))، چندین گونه از ماهیها و خوک آبی دریاچه بایکال می باشند خوک آبی بایکال تنها خوک آبی جهان است و دائماً در آب شیرین زندگی می کند ((دانشمندان)) بر این عقیده هستند که خوکهای آبی این دریاچه در زمانهای قدیم از ((اقیانوس شمالی)) (قطب شمال) آمده و بعد از سفر به سمت بالای رودخانه، به این دریاچه رسیده اند.

در این دریاچه قرار دارد . اوان در فصل تابستان محلی برای ماهیگیری و قایق رانی مسافران و گردشگران میشود. دریاچه بایکال در روسیه (Lake Baikal Russian) یکی از زیباترین مناطق این کشور است که با زیبائی های تحسین برانگیز سالانه گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند با سفر آفرین همراه باشید تا با این دریاچه قدیمی بیشتر آشنا گردید . سالها بعد گردشگران آن را ” کاخ ورسای روسی” نامیدند و همچنان با این نام شناخته می شود. منطقه ای که در شرق دریاچه بایکال قرار دارد به عنوان ترنس بایکالیا شناخته می شود، که بعضا مردم محلی به آن باکالیا می گویند.

همچنین ساخت رباط و چاپارخانههای زیبا، نمونهای از معماری درخشان این منطقه بود که به دلیل رونق بازرگانی در آنجا، بسیار رواج داشت. در شرایط استاندارد دما و فشار این گاز بی بو و بیرنگ و نافذتر و سبکتر از هوا است و اولین ترکیب سلسله هیدروکربنهای اشباع شده به شمار می رود. شهابالدین حجازی، شاعر و نویسندهای در سدهٔ نهم قمری، کتابی با عنوان «نَیل الرائد فی النِیل الزاید» نگاشت که دربرگیرندهٔ جداول افزایشهای رود نیل برپایه زمان در عصر خودش است. با حداکثر عمق 1642 متر (5387 فوت)، بایکال ژرفترین دریاچه جهان است.

دریاچه بایکال حتی در بخشهای عمیق، سرشار از اکسیژن است. در این افسانه آمده که پدر بایکال دارای 336 عدد رودخانه بوده که یکی از آنها دختر ” آنگارا ” و بقیه رود ها پسر بودند. اگر با ماشین شخصی قصد عزیمت دارید، توصیه می کنیم که وارد بزگراه همت غرب شده و سپس به خروجی شهید خرازی رفته و از این خروجی، دریاچه خلیج فارس قابل رویت است. این دریاچه عظیم آب شیرین به اندازه کافی در تابستان زمانی که هوا گرم است زیباست، با ما باشید تا بگوییم چرا زیبایی واقعی آن در زمستان پدیدار می شود.

پدر بایکال زمانیکه این موضوع را متوجه می شود در جواب به کارِ دخترش، سنگ بزرگ و نفرین شده ای را برمی دارد و به سوی او پرتاب می کند تا مانع از رفتن دختر به آن سمت بشود. تماشای عمق سطحِ یخی این دریاچه زیبا شما را به این فکر می برد که شاید هر لحظه ماهی یا کوسه ای از زیر پاهایتان رد بشود. این در حالی است که امروزه بر اساس اندازه گیریهای اخیر عمیقترین قسمت دریاچه تنها ۲ متر عمق دارد. دریاچه یخی بایکال روسیه عمیقترین و بزرگترین دریاچهی آب شیرین جهان از لحاظ حجم بوده و ۲۰ درصد آب شیرین منجمد جهان را در خود جای داده است.

دریاچه بایکال، زیبایی بزرگترین دریاچه آب شیرین جهان در زمستان ها باورکردنی نیست! دریاچه بایکال بزرگترین منبع آب شیرین جهان میباشد. از جمله ویژگی های این دریاچه منبع آب شیرین بودن آن است که حدود 20 درصد همه آب شیرین غیرمنجمد سطحی روی کره زمین در این دریاچه قرار دارد. به طور کلی این متجع تجاری دارای بخش های زیر است:یک طبقه از این مجتمع به طور کلی به رستوران و کافی شاپ اختصاص داده شده است. این دریاچه هفتمین دریاچه بزرگ جهان است و در فهرست میراث جهانی قرار دارد.این گزارش در تاریخ 04/11/28 در خرگزاری عصر ایران منتشر شده و ما به جهت اهمیت موضوعآن را باز نشر می کنیم.

و این توانایی تکلم و صحبت کردن از نعمت های بزرگ خداوند متعال است که در قرآن به آن اشاره شده است: «و به او تعلیم نطق و بیان فرمود».” عَلَّمَهُ الْبَیَان ”. درست است که نمای داخلی کلیسا در پی انقلاب روسیه و جنگ جهانی دوم بشدت آسیب دید، اما پس از چند سال آن را مرمت کردند. به دلیل موقعیت مورد منازعهی آن تا همین چند سال پیش امکان بازدید از آن وجود نداشته است.

از لحاظ علم جغرافیا، یا به عبارتی دیگر از لحاظ موقعیت جغرافیایی، این دریاچه در ناحیۀ ممرز یا ملا کلا واقع شده است و اگر در نقشه به دنبالش بگردید آن را با همین نام پیدا خواهد کرد. این رودخانه میان دشت های وسیعی قرار دارد که در زمان های قدیم، مأمن اقوام ترکمن بوده است. همچنین محل اقوام بوریات است که در قسمت شرقی دریاچه ساکن شده و بز ، شتر ، گاو ، گوسفند و اسب پرورش می دهند. وی افزود: نیم قرن بهره برداری دوستانه و مشترک از سد ارس افتخاری در سطح بین الملل است و بهره برداری از رودخانه ارس برخلاف اغلب رودهای مرزی در دنیا که محل مناقشه اند، محل دوستی و موجب افتخار ۲ کشور است.

دریاچه یخیِ بایکال، کوه های چشمگیری نیز دارد که برای دوستداران کوهنوردی، می تواند گزینه جذابی باشد. دریاچه یخی بایکال روسیه با بهره مندی از چشم اندازی کوهستانی، سوژه ای بی نظیر و تکرار نشدنی برای دوستداران عکاسی نیز می باشد. بیشتر افراد با عملکرد مغز آشنا هستند این عضو مسئولیت کنترل اعمال، تفکر و واکنش های بدن ما را به عهده دارد اما گروه بزرگی از محققان در طول تحقیقات خود موضوع “مغز دوم” را مطرح کرده و به اثبات عملکرد آن پرداختند. این رود حدود ۲۷،۳۰۰ کیلومتر مربع را آبیاری (زهکشی) میکند، اما به جهت مصرف زیاد، آب آن فقط در مواقع سیل تا دریا ادامه مییابد.

دیدگاهتان را بنویسید