رود ارس ، اهمیتی پنهان

ناصر خسرو به همراه حافظ و رودکی جزء سه شاعری است که کل قرآن را از برداشتهاست. گرچه عراقی در بیشتر قوالب شعری طبع خود را آزموده، اما هنر شاعری او بیشتر در غزلیاتش ظهور یافتهاست. از او قطعات بسیار خوبی نیز دردست است اما غزلیاتش در سطح قصاید او نیستند. اما مهمترین ویژگی نزهةالمجالس تا آنجا که به تاریخ ادبیات ایران مربوط میشود، ضبط و حفظ آثاری از حدود ۱۱۵ شاعر از شمالغرب ایران، از ارّان، شَروان و آذربایجان است که دیوانهای آنها از بین رفتهاست. رود مرزی ارس در سال 1813 میلادی بنا به عهد نامه گلستان، به عنوان مرز بینالمللی بین کشور ایران و روسیه مشخص گردید.

پس از آن، چندین نسخه معتبر از تحفةالعراقین شناسایی شد که در این میان نسخه وین (با عنوان ختمالغرایب) تاریخ ۵۹۳ هجری را دارد. در دل این دشتهای کوهستانی، گلها و گیاهان باارزشی روییدهاند؛ عطر و خاصیت هرکدام از آنها شما را وسوسه میکند تا چند شاخهای از آنها را با خود به سوغات بیاورید و از داروی سلامت طبیعت لذت ببرید. مصرف پروبیوتیک معمولا به اکثر مبتلایان کمک میکند. در پایان باید گفت که خاورمیانه خانه شش درصد جمعیت جهان است و از سویی تنها یک درصد آب شیرین جهان را در خود جای داده است، به همین دلیل کشورهای این منطقه باید یک تصمیم حیاتی بگیرند تا فاصله بین میزان تقاضا و عرضه منابع آب را کاهش دهند و علاوه بر اتخاذ سیاستها و اقدامات در جهت کاهش هدر رفت آب و مصرف بهینه، در عرصه خارجی به سمت همکاری و همیاری برای حفظ محیط زیست بروند.

غیر از کتابها و رسالههای فوق کتابها و رسالههای دیگری نیز به حکیم ناصرخصرو و نسبت داده شدهاند که بعضی افراد در تعلق آنها تردید کردهاند. نام این کتابها و رسالات عبارت است از: اکسیر اعظم، در منطق و فلسفه و قانون اعظم؛ در علوم عجیبه – المستوفی؛ در فقه – دستور اعظم – تفسیر قرآن – رساله در علم یونان – کتابی در سحریات – کنزالحقایق – رسالهای موسوم به سرگذشت یا سفرنامه شرق و رسالهای موسوم به سرالاسرار. وی بر اغلب علوم عقلی و نقلی زمان خود از قبیل فلسفه و حساب و طب و موسیقی و نجوم و کلام تبحر داشت و در اشعار خویش به کرات از احاطه داشتن خود بر این علوم تأکید کردهاست.

خاقانی از سخنگویان قویطبع و بلندفکر و یکی از استادان بزرگ زبان پارسی و در درجهٔ اول از قصیدهسرایان عصر خویش است. به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اردبیل، رامین جمشیدی، معاون نظارت و پایش ادارهکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل با اعلام این خبر گفت: سیستم پایش آنلاین رودخانه ارس که در شهریور ماه سال ۱۳۹۴ نصب و راه اندازی شده بود، مدتی به دلیل بروز مشکلات سختافزاری، غیرفعال بود که با پیگیریهای مکرر از سازمان حفاظت محیط زیست، اعتبارات لازم جهت تهیه و خرید دستگاه جدید، تامین گردیده و توسط یکی از شرکتهای ذیصلاح و مجرب مجددا راه اندازی شد.

بستانالعقول و دلیل المتحرین که از آنها اثری در دست نیست. 5. دلیل المتحرین – مفقود. حتی هنگام سفر در تابستان، به دلیل مهآلود و بارانی بودن بخشهایی از جاده، بهتر است تجهیزات مناسب همراه داشته باشید و از سالم بودن چراغهای مهشکن خودرو اطمینان حاصل کنید. در ضمن از همین هم سایت میتوانید بلیت خیلی از این برنامهها را تهیه کنید. ۲۰- چند منبع تاریخی را که در آن ها نام خلیج فارس یا دریای پارس آمده ، ذکر کنید. 36-اهمیت خلیج فارس را بنویسید. شروان کهن بعد از انقراض آخرین سلسلهٔ شروانشاهان و استیلای صفویه بر آن شهر، و دست به دست گشتنهای ان میان ایران و عثمانی ظاهراً ویران شده است و جهانگردان در اواخر عصر صفویه ویرانههای خالی از سکنهٔ آن را دیدهاند.

هم اکنون بسیاری از خیابانهای ایران به نام این شاعر بزرگ نامگذاری شدهاند که از جمله آنها میتوان خیابان خاقانی در شهرستان ساری را نام برد. به آبرهه ای می گویند که دو دریا را به هم وصل می کند تنگه می گویند. سلول های سالم رشد می کنند و به صورت منظم تقسیم می شوند، تا بدن شما به طور طبیعی عملکردش را حفظ کند. مازاد آب این رودخانه در فصل های پر باران به قره سو می ریزد.

این رودخانه سرانجام در شنزارهای جمهوری ترکمنستان ( قره قوم ) فرو می رود.این رود دارای آبشارهای متعدد است و برای تولید نیروی برق مناسب است. در این دریاچه یک کلوپ ماهیگیری به نام بام لند وجود دارد که مجهز به امکانات لوکس و پیشرفته از جمله فروشگاه اختصاصی لوازم ماهیگیری می باشد. در برخی بیماران وجود درد شکمی در دوره نقاهت یا یک هفته پس از عمل طبیعی است که با داروهای مسکن التیام میابد. در گلستان چشمم ز چه رو همیشه باز است؟ سر برگ گل ندارم، به چه رو روم به گلشن؟

از دیگر محصولات باکتریایی می توان به گاز (flatus) اشاره کرد که مخلوطی از نیتروژن و دی اکسید کربن است و مقادیر کمی هیدروژن ، متان و سولفید هیدروژن نیز دارد. گاهی این صاحب قدرت پادشاه است و گاه رئیس اداره و یا به قول فروید امپراطور و امپراطریس و حتی مدیر کلی مقتدر که بیننده خواب از او رعب دارد و می ترسد و یا به لطف و محبتش امید بسته است. آب این حمام از طریق کاریزی تهیه میشد که از طرف روستای شجاع می آمد و سوخت عمده آن هیزم بود. در قالب این پروژه، ترکیه ۲۲ سد و ۱۹ نیروگاه بر روی دجله و فرات میسازد که عمده این طرحها تاکنون اجرا و احداث شده و موجب کاهش چشمگیر آب ورودی به دجله و فرات در خاک سوریه و عراق شده است.

آمیزش لهجهها و زبانهای نواحی مختلف ایران، و رواج سخن خاقانی و نظامی بهمدت هشتصد سال در سراسر ایران، موجب شد که بسیاری از تعبیرهای خاص آنان وارد فرهنگها یا زبان شاعران و نویسندگان دیگر شده و جزو فارسی دری درآید. کاربرد فراوان تعبیرهای گفتاری در رباعیهای نزهةالمجالس، موجب شده که تأثیر زبان پهلوی شمالغربی که زبان گفتاری مردم بودهاست بهروشنی قابل مشاهده باشد. لمعات که مهمترین اثر منشور عراقی است در زمان صحبت صدرالدین قونوی و تحت تأثیر آثار ابن عربی نوشته شدهاست. حکیم ناصر خسرو دارای تآلیفات زیادی بوده که برخی از آنها به مرور زمان نابود شدهاست و به دوران ما نرسیدهاند.

برخلاف شاعران اهل دیگر مناطق ایران در آن دوران که غالباً از طبقات بالای جامعه چون ادیبان، دیوانیان و دبیران بودند، در نواحی شمال غرب ایران بسیاری از شاعران از مردم عادی و پیشهوران و کارگران بودند و نامهای آنها چون سقّا، عصفوری (گنجشکفروش)، سرّاج، جاندار، لحافی و نظایر آن گواه این امر است. از دیگر جاذبه های دیدنی این منطقه کلیسای سنت استپانوس است که در 16 کیلومتری غرب جلفا واقع شده. 8. – روشنایی نامه – این هم یک رساله منظوم است. تحفةالعراقین در شرح نخستین سفر خاقانی به مکه و «عراقین» است و در ذکر هر شهر از رجال و معاریف آن نیز یاد کرده و در آخر هم ابیاتی در حسب حال خود آورده است.

6. بستان العقول – آن هم مفقود. آرامگاه رودکی هم در همان سال یعنی سال 1958 ساخته شد که بعدا دو دفعه ، در سال 1999 میلادی به خاطر تجلیل 1100 مین سالگرد تاسیس دولت سامانیان و در سال 2008 هم به خاطر 1150 سالگی استاد رودکی بازسازی و مرمت شد. چون همه اجزا و عوامل محیط جغرافیایی با هم در ارتباط یکدیگرند. سرخسی صاحب محیط سرخسی میباشد و در جانب شمالی ارگ، مرقد قدوة السالکین شیخ لقمان سرخسی که از اکابر صوفیه است واقع شده، همه را زیارت و دعا و فاتحه نموده،.

از این رو، نزهةالمجالس آیینهای از محیط ذوقی و ادبی و فرهنگی آن نواحی در قرن هفتم، و نموداری از حوزهٔ گستردهٔ زبان فارسی و فرهنگ ایرانی است. نام شهری است نامدار در عراق عجم، گویند دریاچهای در آن جا بود که هر سال یک کس را در آن غرق میکردند تا از سیلاب ایمن بمانند و در شب ولادت پیامبر اسلام آن دریاچه خشک شد. احتمالاً پیش از عراقی سرودن ده فصل یا عشاق نامه وجود داشتهاست اما عراقی با ابتکار این قالب ادبی را رونق بخشید.

مقدسی در احسنالتقاسیم توضیح بیشتر در بارهٔ آن زبان دارد و میگوید: «در ارّان به ارّانی سخن میگویند و فارسی ایشان قابل فهم است، و در پارهای حرفها به زبان خراسانی نزدیک است.» اما زبان نوشتاری شاعران و نویسندگان آن دیار را «فارسی ارانی» نامیدهاند (در برابر فارسی دری). 2. زادالمسافرین – کتابی است در حکمت الهی بزبان دری. زادالمسافرین – کتابی است در بیان حکمت الهی به نثر روان. 1. خوان الاخوان – کتابی است به نثر دری در اخلاق و حکمت و موعظه.

خوانالاخوان – کتابیست به نثر در اخلاق و حکمت و موعضه. 4. وجه دین – کتابیست به نثر دری در مسایل کلامی و باطن عبادات و احکام شریعت. وجه دین – رساله ایست به نثر در مسائل کلامی و باطن و عبادات و احکام شریعت. 3. گشایش و رهایش – رساله لیست به نثر دری شامل سی سؤال و جواب آنها. گشایش و رهایش – رسالهای است به نثر روان فارسی، شامل سی پرسش و پاسخ آنها. این اثر شامل ۹۴۴۷ بیت قصیده و ۳۸۵۳ بیت غزل است. در حال حاضر تنها در گورستان رها شده و زنگ زده کشتی یادآور رفاه گذشته در منطقه است.

حتما تا به حال در مورد آپاندیس و آپاندیسیت مطالبی شنیدهاید. خاقانی از بلندپایهترین شاعران پارسیگوی و از جمله ادیبانی است که مورد استقبال و اقتباس دیگر شاعران قرار گرفتهاست. وی در تاریخ ۲۰ خرداد ۵۹۲ هجری شمسی معادل با ۱۰ ژوئن ۱۲۱۳ میلادی در خنجین که جزو استان مرکزی است، به دنیا آمد در مورد نام و نسب عراقی میان غالب تذکرهنویسان اختلاف است. شیخ فخرالّدین ابراهیم بن بزرگمهر بن عبدالغفار کمیجانی یا فخرالّدین عراقی و کمیجانی از شاعران و عارفان و نویسندگان صوفی ادب فارسی در سدهٔ هفتم هجری، مؤلف لَمَعات میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید