دریاچه ولشت بهشت پنهان شهر چالوس در دامنۀ رشته کوه البرز – مجله گردشگری میزبون

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز گیلان؛ امسال هفته “سلامت گوارش” را در حالی پشت سر گذاشتیم که آمارها و بررسی های متخصصان حوزه گوارش در گیلان، حکایت از افزایش 2برابری سرطان روده در این استان دارد؛ اگر چه این آمار از سوی برخی از مسئولان بیش از این اعلام شده است. دکتر محمد عباسی در تشریح این موضوع افزود : شاید تا 15سال پیش از هر 10نفر در گیلان فقط یک تا 2نفر برای پایش سلامت روده های شان، کلونوسکوپی که یکی از شیوه های اصولی تشخیص سرطان روده است، انجام می دادند و خیلی ها از بیماری شان خبر نداشتند و حتی تا مراحل پیشرفته و پایانی این بیماری هم در فهرست آمار مبتلایان به سرطان روده قرار نمی گرفتند؛ این درحالی است که حالا از هر 10نفر دست کم 7تا8 نفر کلونوسکوپی انجام می دهند و بر این اساس هر چقدر جامعه هدف بیشتر باشد، افراد بیشتری بیماری شان تشخیص داده می شود و به همان میزان هم آمار ابتلا به سرطان بیشتر خواهد بود.

وی البته به این موضوع هم اذعان دارد که در برخی مواقع سرطان روده بزرگ در مراحل اولیه علائمی از خود نشان نمی دهد که طرح غربالگری می تواند در تشخیص این دست بیماری ها تاثیرگذار باشد. دکتر شفقی به تجربه برخی از کشورها از جمله آمریکا که سرطان روده دومین علت شایع مرگ ناشی از سرطان ریه در آن است هم اشاره کرد و گفت: آمارها نشان می دهد شیوع سرطان روده در آمریکا در 25سال گذشته به علت انجام غربالگری تا 25درصد کاهش یافته است.

او با اشاره به اینکه سرطان های گوارشی در صدر جدول انواع سرطان های گیلان قرار دارد گفت: برخلاف سرطان مری که شیوع آن در سال های اخیر کمتر شده و درصد ابتلا به سرطان معده هم تقریبا در یک سطح باقی مانده، سرطان روده در حال پیشی گرفتن از بقیه سرطان های گوارشی است. در روده بزرگ ، بیماریهای زیادی احتمال دارد بوجود میآید، آیا آنها را میشناسید؟ او با بیان اینکه منشا همه سرطان های روده بزرگ از پولیپ است گفت : پولیپ ها ضایعاتی هستند که گاه زمینه ارثی دارند و گاه بر اثر شرایط و سبک زندگی بوجود می آیند.

سوکولوف امیدوار است که با کاشت یک میلیون هکتار درخت در این سرزمین یک سوم از کویر که روزگاری کف اقیانوس بود شرایط رو به بهبودی رود. دکتر محمد عباسی می گوید: این معاونت از سال نود و شش، 498هزار و 632نفر از افراد بالای 50سال را در قالب طرح” ncd”مورد پایش قرار داده و در مراکز بهداشتی افرادی را که پس از پر کردن پرسشنامه شرح حال، شرایط مشکوک داشتند برای انجام آزمایش تشخیص خون مخفی در مدفوع شناسایی ارجاع داده است. اسپرانس (Esperance) نزدیکترین شهر به این جزیره است، بنابراین باید ابتدا به این شهر سفر کنید.

توجه به آمارهای اعلامشده از سوی فرماندهی نیروی انتظامی سیستانوبلوچستان تا سال ١٣٨٩، نشان میدهد کشف مواد مخدر بیش از صددرصد نسبت به سال ماقبل آن (١٣٨٨) و در سال ١٣٩٠ نیز ٥٠ درصد نسبت به سال ١٣٨٩ رشد داشته است. او با استناد به برخی پرونده های پزشکی افزود: بررسی ها نشان می دهد 10درصد از کسانی که در مدفوع شان خون مخفی وجود دارند، مبتلا به سرطان روده هستند و 20تا30 درصد آنها هم پولیپ روده که یکی از بیماری های زمینه ای ایجاد سرطان است دارند. درمانهای جایگزین: تحقیقات نشان میدهد که مصرف موادی مانند پروبیوتیک، روغن ماهی، آلوئه ورا و زردچوبه در کاهش علائم مفید هستند.

او می گوید : زندگی بدون فست فود معنا ندارد و حتی با شنیدن این موضوع که مصرف زیاد فست فود یکی از عوامل ایجاد سرطان روده است، همچنان به مصرف فست فود اصرار دارد. با وجود زحمات زیادی که از سوی مسئولان در شهر جدید پرند بویژه شرکت عمران و بتازگی شهرداری جدیدالتاسیس درخصوص فضاهای تفریحی و سبز کشیده شده اما این مهم بنا به اذعان خود مسئولان در حال حاضر و با توجه به رشد روزانه جمعیت اصلا برای شهروندان کافی نبوده و بناچار مدتی از اوقات شهروندان در اماکن تفریحی تهران و شهرهای اطراف صرف می شود.

آنطور که معاون بهداشتی این دانشگاه می گوید: استفاده از شیوه های درمانی جدید هم باعث افزایش طول عمر مبتلایان به سرطان روده تا 5 سال شده است. وی افزود: 19هزار و 631نفر از این افراد این آزمایش را انجام دادند که هزار و 51نفر تست تشخیص خون در مدفوع شان مثبت بود و به مراکز درمانی معرفی شدند. وی افزود: وجود خون مخفی و گاه خونریزی، کم خونی و بی حالی، بی اشتهایی، تپش قلب، درد قفسه سینه، دردهای شکمی، یبوست یا اسهال و تغییر قطر مدفوع از مهم ترین علائم سرطان روده است. شایعترین علائم درد شکمی که با دفع بهبود مییافت (94%)، تغییر در قوام مدفوع (78%) و تغییر در دفعات اجابت مزاج (70%) گزارش شد.

در معاینه بالینی یافته ها شامل دیستانسیون شکم(85%)، صداهای روده ای کاهش یافته (52%) تندرنس شکمی(48%) وDRE رکتوم خالی (45%).در آزمایشات یافته ها شامل لکوسیتوز(78%)، اسیدوز متابولیک (42%)، ازتمی پره رنال (32%) بود. میانگین سنی بیماران2± 84/63 سال بود.15 بیمار در فصل زمستان و پاییز و 4 بیمار در بهار و تابستان مراجعه کرده بودند.بیماری های همراه شامل دیابت (42%)،سابقه جراحی معده (15%)،کم کاری تیروئید (5%) بود.مواد خارج شده شامل خرمالو (47%)، مواد نامعلوم (38%)، انار(10%)،مو (5%)بود شایع ترین علائم بالینی شامل درد شکم (87%)، تهوع و استفراغ (80%)، عدم دفع گاز و مدفوع (60%) بود.

از نظر من، گفتن این داستان اشارۀ غیرمستقیمی به شیوۀ کاری جدید ما در امروز، یعنی استفاده از وسیلۀ فنّاورانه در زندگی تحلیلی­مان است. احتمالا مشکلات خانه و مشکلات کاری روی ذهن شما تاثیر گذاشته و شما را خسته کرده است. می توانند به شما آموزش دهند که چگونه آن ناحیه را تمیز کنید تا دچار عفونت نشوید. شما میتوانید تخم کتان پودر شده را به میوهها، سالاد سبزیجات، ماست، غلات و دیگر مواد غذایی سالم اضافه کنید.

آنها در هزاره اول قبل از میلاد در سواحل آن سکونت داشتند و به پرورش اسب مشغول بودند. بعد از پسروی آب در سواحل دریاچه آرال، طرحهایی مانند انتقال آب از رودهای جنوب سیبری و روسیه به دریاچه آرال یا طرح انتقال آب از حوضههای آبریز اوب به دریاچه توسط دولت شوروی مطرح شد؛ اما این طرحها یا با شکست روبهرو شدند یا به دلیل هزینههای گزاف کنار گذاشته شدند. جمهوری عربی سوریه کشوری در جنوب غرب آسیا و در کنار سواحل شرقی دریای مدیترانه است. آنطور که پیداست در گیلان 117نفر در هر 100هزار نفر مبتلا به انواع سرطان می شوند که 65 نفر کمتر از میانگین جهانی و 41نفر کمتر از میانگین کشوری است.

دیدگاهتان را بنویسید