دریاچه ارومیه – ویکیپدیا، دانشنامهٔ آزاد

آنها جوی و کانال هایی ساخته تا بتوانند آب رودخانه را به سوی محصولات خود روانه کنند. دریاچه طبریه که منبع آب شیرین است بیش از دو سوم آب مورد نیاز ساکنان سرزمین اشغالی را تأمین میکند و از این رو برای تل آویو اهمیت استراتژیک دارد. مطمئنا که در این رود، مار، ماهی و حیوانات آبزی متنوع و زیادی زندگی میکنند و یکی دیگر از موجودات بزرگ آفریقا یعنی اسب آبی هم در آن زندگی میکند.

تصویر ماهوارهای دلتای نیلاین ناحیه شمالی مصر از شمال دره قاهره در ۱۵۰ کیلومتری جنوب مدیترانه آغاز میشود؛ جایی که مصریان آن را «ناف گاو» مینامیدند. در گذشته طی سال های متمادی در فصل بهار رود نیل طغیان می کرد و در منطقهی دلتای نیل، سیل رخ می داد، اما این طغیان از نظر مصریان باستان طبیعی نبوده و کنجکاوی آنان را برانگیخته بود، سال ها بعد در قرن پنجم قبل از میلاد، فردی به نام هرودوت که مورخ به نام یونانی بوده است، تصمیم گرفت در مورد این طغیان ها تحقیق کند و علت اصلی آن را بیابد، پس شروع به گشت گذار در سراسر مصر کرد و از مردم این سرزمین پرس و جو کرده و پاسخ ها را ثبت کرد، او به سراغ اندیشمندان مصری رفت و در مورد علل طغیان رود نیل از آنان نیز پرس و جو کرد.

نخستین نظریه این بود که وزش باد شدید باعث می شود آب مسیر خود را طی نکند و نهایتا از مسیر خود خارج شود، دسته دوم بر این معتقد بودند که آب رود نیل همانند اقیانوس حرکت می کند، اما نظریهای که بسیار قابل توجه هرودوت قرار گرفت، سومین نظریه بود که این رود حاصل ذوب شدن برف میباشد، این نظریه معمولیترین و منطقیترین عقیده بود، اما نه در مورد رود نیل، چرا که این رود در گرمترین نقاط قرار داشت و این دور از ذهن بود که حاصل ذوب شدن برفها باشد.

هرودوت با بررسی ها و جستجوی های فراوان از مردم و خردمندان مصر سه نظریه متفاوت را از آنان شنید، نخستین نظریه این بود که وزش باد شدید باعث می شود آب مسیر خود را طی نکند و نهایتا از مسیر خود خارج شود، دسته دوم بر این معتقد بودند که آب رود نیل همانند اقیانوس حرکت می کند، اما نظریه ای که بسیار قابل توجه هرودوت قرار گرفت سومین نظریه بود که این رود حاصل ذوب شدن برف می باشد، این نظریه معمولی ترین و منطقی ترین عقیده بود اما نه در مورد رود نیل، چرا که این رود در گرمترین نقاط قرار داشت و این دور از ذهن بود که حاصل ذوب شدن برف ها باشد.

پیشینیان ما در طی قرنها به این تجربه رسیده اند که برای انطباق بیشتر با شرایط اقلیمی باید خانه را رو به جنوب ساخت و در ضمن در جلوی پنجره رو به جنوب یک ایوان با سقف داد. سیلابهای سالانهی نیل با خود رسوبات فراوانی را به دلتا میآورند که باعث ایجاد فضایی مناسب برای کشت و کار میشوند. جالب است بدانید که تمامی کشورهایی که نام بردیم، همگی خشک و بیابانی هستند که رود نیل باعث ایجاد شهرها و تمدن ها شده است. جالب است بدانید که در واقع طغیان رود نیل باعث به وجود آمدن علم هندسه عملی بوده است، از آنجایی که زندگانی مردم از راه کشاورزی تامین معاش می شد، مردم مصر در اطراف این رود زمین های کشاورزی را برپا کردند چرا که این زمین ها نسبت به دیگر زمین های مصر حاصلخیز بوده و در آن کشاورزی بسیار راحت تر بود، با طغیان این رود در بهار حد و مرزهایی که مردم برای زمین های خود مشخص میکردند از بین میرفت و هنگامی که زمینها از آب بیرون میآمدند دیگر خبری از مرزها نبود، از این رو مردم به فکر افتادند که طول و عرض زمینها را محاسبه کنند، به همین سبب قدم های اولیه برای به وجود آمدن هندسه عملی گذاشته شد.

در همان سال اولین درگیریها میان ارتش سوریه و رژیم صهیونیستی در اطراف دریاچه طبریه رخ داد و صهیونیستها به دنبال افزایش سهم خود از این دریاچه بودند، بنابراین در جنگی که سه سال بعد در سال ۱۹۶۷ رخ داد، ارتش اسرائیل توانست تمامی جولان را و تمامی دریاچه طبریه را اشغال کرده و از آن خود کند و از این رو یک اهرم بسیار مهم برای فشار به اردن که در پایین دست دریاچه واقع شده به دست آورد.

جالب است بدانید که رود نیل نقشی اساسی در فرهنگ و آداب و رسوم مصر داشته و دارد و از گذشتگان تمامی رسومات این کشور به هر طریقی با رود نیل گره خورده است، رود نیل برای اهالی سرزمین مصر بسیار مهم و حیاتی و حتی مقدس بوده به طوری که برای آن سرودها و دعاهای بسیاری ساخته شد.از جمله مکان هایی که درحوالی رود نیل واقع شده و پر از جاذبه های گردشگری می باشد کشور مصر است، برای بازدید از زیبایی های رود نیل نیز پیشنهاد می شود به مصر سفر کنید، گردشگرانی که قصد سفر به این کشور را دارند باید بدانند که آب و هوای این کشور مدیترانه ای می باشد چرا که در کنار دریای مدیترانه قرار گرفته است، این کشور زمستان های بسیار سرد، تابستان های گرم و بهار غبارآلود را با خود به همراه دارد، دین رسمی آن نیز اسلام می باشد و اغلب مردمان این کشور سنی هستند، مصر در حال حاضر کشوری عرب زبان محسوب می گردد.

این زبان در جمهوری آذربایجان زبان رسمی و در داغستان یکی از زبانهای رسمی مصوب فدراسیون روسیه است. دریاچه پریشان یکی از میان چند جاذبهی شهر دیدنی و زیبای کازرون است. شیراز- سالهاست که خشکسالی، زمینخواری و آب رفتن گونههای گیاهی و جانوری در این تالاب که در کنوانسیون رامسر نیز نام آن به ثبت رسیده است حال و احوال این ذخیرهگاه زیستبوم کره را پریشان کرده است. نماینده «ان جی او» ها در ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالابهای کشور در رابطه با نقش مؤثر سازمانهای مربوطه برای احیای تالاب پریشان به خبرنگار مهر گفت: بودجه ادارات مربوطه ازجمله منابع طبیعی، امور آب، جهاد کشاورزی و…

اما از آنجا که پهنا و عمق این رودخانهها برای گذر مطمئن نیروهای نظامی کافی نبودند، نیروی سیاسی کشور دست به تغییر پایتخت میزد. موضوع دیگر استفاده از آب و مزیت جغرافیایی به عنوان یک سلاح از سوی کشورها و رژیمهایی است که در حوضه بالادستی رودخانهها قرار گرفتهاند. نیل به عنوان طولانیترین رود جهان در طول تاریخ منشأ حیات در حوضه خود به خصوص مصر بوده و است و امروزه ۹۵ درصد جمعیت این کشور در اطراف نیل زندگی میکنند. علاوه بر همه این زیباییها با قدم زدن در اطراف دریاچه میتوانید حیواناتی مانند سیاه گوش، عقاب، شاهین، جغد، خرس قهوهای، روباه، فاخته، دارکوب، روباه، شغال، گرگ، انواع گنجشنگها، لاک پشت، خرچنگ و…

وجود همین درختان مرده به همراه فضای بکر جنگل و درختان سر به فلک کشیده اطراف آن و صدای انواع حیوانات وحشی و پرندگان مختلف، ظاهری خاص و وهم آلود به این دریاچه داده است. در کولیت زخمی (حاد) صدای روده ها ناگهان افزایش می یابد. این حالت بیشتر در کولیت اولسراتیو دیده میشود تا در بیماری کرون؛ سوءِتغذیه. کروکودیلی که در نیل زندگی میکند، یکی از بزرگترین کروکودیل های آفریقا است که طولی بیشتر از ۶ متر دارد! عمق آب بدن کوچک است – حداکثر 75 متر و میانگین آن به سختی می رسد تا پانزده متر. فیل ها، بوفالو ها، حیوانات وحشی آبی و بقیه ی موجودات منطقه هم از این رود به عنوان منبع آب مورد نیازشان استفاده میکنند.

سپس با استخدام یک استاد کشتی ساز از باکو و تعدادی نجار، کشتی بزرگی با ظرفیت یکصد تن در شیشوان ساخت تا برای حمل کالا به کار رود. ترکیه مناقشه بزرگی با سوریه و عراق بر سر دو رود دجله و فرات دارد. سیلاب های بزرگی بین ماههای ژوئن و سپتامبر به راه میافتادند. به منظور مواجه نشدن با سیلاب و تغییر در ارتفاع آب شاخهها، شهرهای مصر سفلی بر روی تپههای شنی ساخته میشدند؛ تپههایی که آثاری از ۱۵٫۰۰۰ سال پیش در آنها یافت شده. در این میان تصمیم دولت اتیوپی از دهههای گذشته تاکنون برای ساخت سد بر روی رود نیل همواره با واکنش شدید قاهره مواجه شده است، هرچند آدیس آبابا در نهایت در برابر این فشارها مقاومت کرده و کار ساخت سد را به پایان رسانده است.

این رود همچنین مرز اردن با فلسطین اشغالی را تشکیل میدهد و از حوضههای آبی همراه با تنش و بحران در یک قرن گذشته بوده و است. در اینجا نیل پس از گذراندن طولی نزدیک به ۶٫۶۰۰ کیلومتر، به چند شاخه تقسیم میشود و مساحتی برابر با ۲۴٫۰۰۰ کیلومتر مربع را پوشش میدهد. این رود به طول ۳۶۰ کیلومتر و دبی سالانه ۱.۳ میلیارد متر مکعب از دو کشور سوریه و لبنان سرچشمه میگیرد و به سمت جنوب روانه میشود و در مسیر خود ابتدا دریاچه «طبریه» یا «جلیله» را که بخشی از آن در جولان اشغالی قرار گرفته تشکیل میدهد و دوباره از این دریاچه روانه شده و به «دریای مرده» منتهی میشود.

دیدگاهتان را بنویسید