جــغـــرافــــیـای ایـــــــران پـــــایــه دهــــــم

منظومهٔ کلیله و دمنهٔ رودکی مشتمل بر دوازده هزار بیت بوده است. گویند که وی از آغاز نابینا بود، اما با بررسی پروفسور گراسیموف (۱۹۷۰ م) بر جمجمه و استخوانهای وی آشکار گردید که در دوران پیری با فلز گداخته ای چشم او را کور کرده اند، برخی استخوانهایش شکسته بود و در بیش از ۸۰ سالگی درگذشت. نفوذ شعر و موسیقی او در دربار نصربن احمد چندان بود که هنگامی که نصربن احمد سامانی به هرات رفته و به بخارا باز نمی گشت، درباریان از رودکی خواستند تا او این وظیفه دشوار را بپذیرد و شاه را با شعر برگرداند.

وجه غالب صور خیال در شعر او، تشبیه است. زبان او، گاه از سادگی و روانی به زبان گفتار می ماند. تغزل های رودکی نیز لطیف و برخوردار از سادگی و در عین حال ایجاز است و در بعضی از تغزل های خود رگه هایی از جهان بینی وجود دارد. سادگی تعبیر و عدم اغراق زیاد و گرایش به مایه هایی از واقعیت در ستایش شعر رودکی را خاص نموده است.

رودکی در سرودن انواع قالب شعر مانند:قصیده، رباعی، مثنوی، قطعه و غزل مهارت داشته است اما در قصیده سرایی پیشرو دیگران بود و نخستین شاعر از اسلام است که قصیده ی عالی و محکم ساخته است و از قصائد باقی مانده او مانند مادرمی معلوم می گردد که رودکی ساختار قصیده را به کاملترین شکل سنتی خود رسانده است. مرز غربى سرزمین خجند رود کوچک «آقسو» بود که پس از پیوستن به رود سیحون، مرز خجند را با شهر «اشروسنه» تشکیل میداد. با ظهور سلطان محمود غزنوی و به دنبال قتل مأمون بن محمد (خوارزمشاه) چون غزنویان بر این سرزمین مسلط شدند، دستور سلطان محمود غزنوی آلتونتاش، حاجب سلطان محمود، به حکومت خوارزم منصوب شد و لقب خوارزمشاه یافت.

برخی بر این گمانند که او پیش از نصربن احمد به دربار سامانیان رفته بود، در آنجا بزرگترین شاعر دربار سامانی شد. از دیگر شهرهای مهم این منطقه میتوان به میلتوس و بدروم اشاره کرد. اگر قصد اقامتی لوکس را دارید میتوانید در شهر نوشهر اقدام به رزرو هتل کنید یا در ویلاهای متعدد و و مهمانسراهای شهرهای اطراف شب را سپری کنید. نام اروند یا دجله، در سنگ نبشتة داریوش در بیستون به نام «تیگر» آمده است. رودکی نخستین شاعر بزرگ فارسی زبان است که به دلیل ابداعاتش در شعر، او را پدر شعر فارسی می دانند. شاعران پس از رودکی از سبک شعر سرودن او پیروی می کردند چرا که این شاعر بلندآوازه در فنون سخن و انواع شعر مهارتی خاص داشت و با احیای شعر فارسی، رهگشای شاعران پس از خود بود، به طوریکه در میان شاعران و سخنوران به استاد و سلطان شاعران معروف شده است.

رودکی از پرکارترین ها شاعران ایرانی به شمار می رود. او نخستین شاعر مشهور پارسی سرای حوزه تمدن ایرانی در دورهٔ سامانی در سدهٔ چهارم هجری قمری و استاد شاعران این قرن در ایران است. در مورد نام رودکی برخی افراد بر این عقیده اند که چون او در روستای رودک به دنیا آمد نام او را رودکی گذاشتند. بر بستر چنین زمینه مناسب اقتصادی، اجتماعی و برپایه دانش دوستی برخی از پادشاهان سامانی، همچنین با تلاش و خردمندی وزیرانی دانشمند و کاردان چون ابوالفضل بلعمی (۳۳۰ ق) و ابوعلی محمد جیهانی (۳۳۳ ق)، بخارا به صورت مرکز بزرگ علمی، ادبی و فرهنگی درآمد.

بزرگترین کتابخانه در آن دوران در بخار بود که ابوعلی سینا آن را دید و گفت که نظیر آن را هرگز ندیده است. وی در دربار امیر نصر سامانی بسیار محبوب شد و ثروت بسیاری به دست آورد، با این حال در سالهای پایانی عمر مورد بیمهری امرا قرار گرفته بود. آرامگاه رودکی هماکنون در خاک جمهوری تاجیکستان قرار دارد. یکی از مهم ترین پرندگانی که در این دریاچه یافت می شود فلامینگو است. آب دریاچه در مصب رود کر شیرین اما به سوی مشرق شور است و برمیزان نمک آن افزوده میشود.اراضی مصب رود کر پوشیده از نیزار و درختان گز است و در ارتفاعات پیرامون دریاچه، بویژه در قسمت شمالی، درختان بِنِه (پستة وحشی) و بادام کوهی یافت میشود.

وی در دربار سامانی نفوذی فراوان یافت و به ثروتی افزون دست یافت. پیادهروی در هوای اطراف ولیعصر و دیدن نشاط و سرزندگی مردم سر حالتان میآورد. سافاری پارک وحشت یک بخش سرپوشیده است که باید آن را پیاده طی کنید و تجربههای ترسناکی را پشت سر بگذارید. تماشای درختان سر به فلک کشیده و گوش سپردن به صدای پرندگان آرامشی خوشآیند را برای گردشگران به ارمغان میآورد که شاید در کمتر جایی بتوانند به آن برسند. کولیت اولسروز پوشش درونی روده بزرگ (کولون) و رکتوم(مقعد) را تحت تاثیر قرارمی دهد. روده بزرگ از سه بخش مختلف تشکیل شده است که شامل کورروده، کولون یا پسروده و راستروده است.

از مزداخْکان تا کَرْدَر، یک روز و 4 فرسخ تا پراتگین (براتگین یا فراتگین )، و یک روز دیگر تا ساحل دریاچه، با وضع کنونی این دریا مطابقت دارد. حالا دانشجویانی که توسط دولت ازبکستان حمایت میشوند ایده کاشت درخت را در همکاری با دولت پیش میبرند تا بتوانند این بار چشمانداز منطقه را با درختکاری وسیع بهبود دهند. با درگذشت امامقلیمیرزا، فرزندان او امتیاز کشتیرانی در دریاچه ارومیه را در حدود سال ۱۲۹۳ خورشیدی به یک ارمنی به نام بداغیانس دادند که با شرکت یک انگلیسی به نام استیونز کشتیرانی دریاچه ارومیه را اداره میکرد تا اینکه در سال ۱۳۰۳ خورشیدی، دولت رضاخان سردارسپه از مجلس شورای ملی اجازه خواست که همه کشتیها و تأسیسات متعلق به بداغیانس و استیونز را به مبلغ ۳۲۰ هزار تومان خریداری کند.

در قسمت کافه تالار رودکی، انواع نوشیدنی گرم و سرد و اسنکها همیشه در حال آماده شدن هستند تا در بین اجراها تماشاچیان نیاز نباشد به بیرون از تالار بروند. رزرو انواع مختلف اقامتگاه از کلبه جنگلی و بومگردی تا رزرو ویلا در پینورست با کیفیت خوب و قیمت مناسب ممکن است. برای بررسی دقیق صداهای روده شما نیاز به آگاهی از انواع مختلف آن دارید: صداهای طبیعی روده می تواند به صورت غرغر مشخص شوند.

در این بخش از فرهنگ و هنر نمناک شما را اندکی با زندگینامه این شاعر توانا آشنا خواهیم نمود. شعرهای اندکی از او به یادگار مانده، که بیشتر به صورت بیتهایی پراکنده از قطعه های گوناگون است. این منظومه مجموعه ای از افسانه ها و حکایتهای هندی از زبان حیوانات فابل است که تنها 129 بیت آن باقی مانده است و در بحر رمل مسدس مقصور سرود شده است؛ مثنویهای دیگری در بحرهای متقارب، خفیف، هزج مسدس و سریع به رودکی نسبت می دهند که بیتهایی پراکنده از آنها به یادگار مانده است.

از تمام آثار رودکی گفته می شود بیش از یک میلیون و سیصد هزاربیت و نیز شش مثنوی بوده است، لکن فقط ابیاتی پراکنده به همراه چند قصیده، غزل و رباعی باقی مانده است. پرتودرمانی ممکن است به عنوان یک روش تسکین دهنده برای کوچک کردن تومورهایی که ممکن است باعث انسداد روده شوند، به کار رود. ج – یک “سال نورمال آب” عبارت از سالی است که مجموع جریان آب از اول اکتبر تا ختم سپتامبر سال مابعد در موضع دستگاه آبشناسی دهراود بررود هیرمند (هلمند) بالاتر از مدخل بندکجکی چهار میلیون و پانصد (پنجصد) و نود هزار ایکرفیت (4590000 ایکرفیت) (5661.715 میلیون مترمکعب) اندازهگیری و محاسبه شده است.

گاهی ممکن است در مواجهه با بیماری احساس درماندگی کنید، اما تغییر در شیوه زندگی و رژیم غذایی به کنترل علایم شما و طولانی شدن دوره های بهبودی تا عود دوباره بیماری کمک می کند. به همین خاطر غربالگری منظم برای شناسایی پولیپ ها و برداشتن آنها پیش از این که به سرطان تبدیل شوند، توصیه می شود.اگر سرطان روده ایجاد شود درمان های زیادی برای کنترل آن وجود دارد مثل جراحی، پرتو درمانی و دارو درمانی (اعم از شیمی درمانی، درمانهای هدفمند و ایمنی درمانی).

برای اتراق در اطراف این دریاچه به خاطر داشته باشید از وضعیت آب و هوای منطقه استعلام کنید و در صورت مناسب بودن شرایط، تمام وسایل مورد نیاز خود را همراه ببرید؛ زیرا در این منطقه هیچ امکاناتی وجود ندارد. کافی است در چهارراه ولیعصر از اتوبوس پیاده شوید و طبق مسیری که کمی قبلتر گفتیم حرکت کنید. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی بنیاد فرهنگی هنری رودکی، ارکستر بنیاد رودکی در آیین افتتاحیه هفته فرهنگی ایران در بیروت روی صحنه رفت.

منبع: چی شیدر ادامه ۲ شعر معروف رودکی را برایتان آوردهایم:اندر بلای سختای آنکه غمگنی و سزاواری وندر نهان سرشک همی باریرفت آنکه رفت و آمد آنکه آمد بود آنچه بود، خیره چه غم داری؟ پیچیدگی در شعر او راه ندارد و شادی گرایی و روح افزایی، خردگرایی، دانش دوستی، بی اعتبار دانستن جهان، لذت جویی و به خوشبختی اندیشیدن در شعرهای او موج می زند. اثر سندبادنامه هم از اصل هندی بوده که از عصر ساسانیان به ایران وارد شده و از ایران به ادبیات عرب و اروپا راه یافته است. اگر چه سرودههای وی در دایره ادبیات غنایی و بعضاً تعلیمی جای میگیرد، اما از داستانها و موضوعات حماسی، به خوبی آگاهی داشته و با استادی تمام توانسته این مسئله را در شعر خود بازتاب دهد.

در پاورپوینت رودکی ، توضیحاتی درباره زندگی نامه رودکی سمرقندی ،سبک شعر و افکار وی آمده است .همچنین شیوه شاعری رودکی ،پیامی که از شعرهای او برداشت می شود در اسلاید های بعدی توضیح داده شده است.رودکی را حافظ قرآن معرفی کرده اند .آثار گرانقدر رودکی شامل کلیله و دمنه ،سندبادنامه و مدایح می باشد. کامل ترین مجموعه عروض فارسی، نخستین بار در شعرهای رودکی پیدا شد و در همین شعرهای باقی مانده، ۳۵ وزن گوناگون دیده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید