بیماری خروسک |

سیستم سرمایش گاوداری می تواند استفاده از فن های سقفی یا دستگاه پاش مه انجام پذیرد. مامی دانیم تمام نژادهای امروزه دنیا از دو نوع منشعب شده اند که نوع تاروس آن دارای کمری راست وبدون کوهان مي باشد که بیشتر در اروپا پراکنده شده است و نوع ایندیکوس آن در آسیا وکشورهند و پاکستان می باشد که مشخصه اصلی آن داشتن کوهان بزرگ وغبغبی افتاده و کمری شیب دار،که نژاد سيستاني به اين نوع تعلق دارد. در اینجا این مطلب را نیز ذکر کنیم که گفته می شود قدیميترين نژاد دنيا مي باشد به خاطر يافتن اسکلت آن در کوهاي اسکانديناوي كه با اين تفاسير مي توان گفت ادعا باستاني بودن اين نژاد را مطرح نمود.

برای سفارش شما می توانید از گوسفندانی با وزنی حدود ۲۵ کیلوگرم تا حداکثر ۸۰ کیلوگرم ، انتخاب خود را انجام دهید .همانطور که شاید اطلاع داشته باشید ، تعیین وزن دقیق انتخابی شما برای گوسفند همیشه میسر نیست اما ما سعی می کنیم در صورت عدم امکان گوسفندی که بیشترین نزدیکی از لحاظ وزنی را به انتخاب شما داشته باشد را ، ارسال کنیم . قوچ افغانستان با توجه به اینکه از نژاد های معروف و پر بازده می باشد، بسیار معروف می باشد. امروزه نژادهای بسیار فرآوان و گوناگونی از مرغ و خروس ها در دنیا موجود است که به جهت تولید گوشت و تخم مرغ مورد توجه ، اصلاح نژاد ، تکثیر و پرورش قرار گرفته اند ، در این میان نژادهای مرغ و خروس زینتی از لحاظ اقتصادی و تولید گوشت و تخم مرغ ، توجیه اقتصادی نداشته و صرفاً به عنوان پرنده زینتی مورد توجه می باشند.

این نژاد از مرغ و خروسها بسیار زیبا و دوست داشتنی هستند و با جثه نسبتاً کوچکی که دارند، احتیاج به فضای کمتری نسبت به نژادهای دیگر مرغ و خروس دارند. در همین رابطه به دنبال شناسایی نژادهای برتر گوسفندی در ایران هستند. خبری مسرت بخش احیای گاو اصیل ایرانی از نژاد منقرض شده سرابی در کشور رونمایی استاد علی اکبر رائفی پور از شاهکار اعجاب آور مسئولِ نمایندگیِ موسسهِ مصافِ در اراک با احیای گاو اصیل و بومی ازنژاد سرابی در ایران سرابی یکی از مقاومترین نژادهای گاو به بیماریها و شرایط سخت اقلیمی در ایران است که یکچهارم گاوهای غیربومی در ایران مصرف علوفه داشته و نصف آنها شیر تولید میکند.

چنری تحت تأثیر تولید شیر گاو، گاوهای بیشتری را در سال­ های 1857، 1859 و 1861 وارد کرد. در بازجویی از وی پرسیده شد که چه کسی او را مأمور اشاعهی کوبیسم کرده است؟ پیشنهاد ما برای جوجه کشی از تخم های نطفه دار این پرنده استفاده از دستگاه جوجه کشی حرفه ای است زیرا درصد بالایی از تخم ها به جوجه تبدیل خواهد شد و به دلیل عدم تجمع تخم ها در لانه ، مانع از خوابیدن مرغ بر روی تخم و قطع روند تخم گذاری خواهید شد که این کار تاثیر زیادی در افزایش درآمد شما خواهد داشت.

همانطور که در بخش سوله دامداری گفته شد دما بر روی عملکرد تولید تاثیر مستقیم دارد و افزایش و کاهش از آن مقدار بر روی تولید شیر و گوشت حیوان تاثیر می گذارد. این نژاد از مرغ و خروس ها کاملا آرام و انسان دوست هستند و به خوبی با صاحب خود انس می گیرند، بنابراین خوی جنگ طلبی ندارند. این نژاد معرفیت جهانی به عنوان یک گاو نژاد گوشتی از دسته گاوهای ایندکوس است که شواهد نشان می دهد۳ هزار سال قبل از میلاد مسیح در این منطقه می زیسته است که از آن برای کار کشاورزی تولید شیر وگوشت استفاده می نموده اند بطوریکه در آخرین کاوشهای باستان شناسی در منطقه باستانی شهر سوخته سیستان سنگواره های کشف شده است که با خصوصیات این نژاد کاملا تطابق دارد مانند کوهان ، بدون شاخ بودن ، بدنی گوشتی و عضلانی که نشان از وجود زیستگاه دیرین در این منطقه دارد .

لذا به نظر می رسد برای حفظ این نژاد به عنوان یک میراث ملی و نیز استفاده مطلوب از توانا یی های بالقوه برای بهبود وضع معیشت مردم منطقه لازم است کار تحقیقاتی و پژوهشی هدفمندانه روی این نژاد بصورت متمرکز و با برنامه ریزی کوتاه مدت و بلند مدت پیگیری شود. با همزمان كردن فحلی، تعداد گاوهایی كه در تشكیل ” گروه جنسی فعال ” شركت می كنند، افزایش می یابد. تشخیص فحلی، یكی از مهمترین نگرانی های گاوداریهایی است كه علاقه مند به بكارگیری تلقیح مصنوعی هستند. این گاو به همراه گاو کوهاندار (Bos indicus) حاصل اهلی کردن نوعی گاو وحشی منقرضشده به نام نیاگاو یا اروخص (Bos primigenius) هستند.

میوگلوبین دارای یک قسمت پروتینی به نام گلوبين(پروتين گلبولي)و يک قسمت غير پروتيني به نام حلقه هم می باشد.رنگ گوشت تا حدودی به حالت اکسیداسیون داخل حلقه ی هم بستگی دارد. هر چند کارهاي صورت گرفته روند کندي را دارد اما در اين راه ما مي توانيم از تجارب کشور هاي موفق در اين زمينه استفاده ببريم که از جمله کشور هند را می توان نام برد زیرا این کشور در امر شناسائی نژاد های بومی بخصوص مرغ هاي بومي کشورشان وبهگزيني و اصلاح آنها لاينهايي با توليد بالا بوجود آورده اند و به دنیا معرفی نموده اند .

عواملی که موجب طعم مخصوص گوشت مي گردند ترکيباتي هستند که در اب محلئل بوده، وارد اب عضله مي شوند طعم متفاوت انواع گوشت حاصل از دام هاي مختلف ،ناشي از برخي مواد اروماتيک محلول در چربی است که در اثر حرارت به حالت فرار در می ايتد و بيشتر از ترکيبات كربونيل تشكيل شده اند . در ابتدا یکی از انواع نژادها وحشی بودن که بعد از شناسایی و پرورش آن، متوجه شدند دارای ویژگی چند قلوزایی می باشد.

افزایش و کاهش دما سبب استرس در حیوان و تغییرات غذایی و تولیدی حیوان می شود. اگر چه مشخص شده است بدلیل عدم اصلاح و نوع نگهداری آن هنوز خصوصیات نیمه وحشی در این نژاد مشهود است ولی خصوصیاتی مانند مقاومت به بیماری ها و تغییرات جوی و نیز کم توقعی این نژاد در کنار قابلیت پرواربندی در این نژاد قابل توجه می باشد. بدین صورت کم کم نژاد گاو هلشتاین توانست جایگاه محبوب خود را در میان گاو های لبنی در ایالات متحده پیدا کند و در کل دنیا محبوب شود.

معمولاً گاو ماده با این روش ظرفیت باروری برای 10 گوساله را دارد. که هر يک از اين نژادها در منطقه اي خاص از كشورمان سازگاري پيدا كرده اند و كاملا ًبا اقليم ، نوع ماده غذائي موجود در منطقه و نياز مردم بومي آن ناحيه وفوق پيدا كرده اند پس بر ماست كه از اين سرمايه هاي ارزشمند پاسداري و با استفاده از بهگزيني و اصلاح نژاد برترين ژنهاي دامي را شناسائي ، تثبيت و در يك مجموعه گرداوري نمائيم ، كاري كه بيش از دو قرن است كه در دنيا انجام مي شود. این گاو سالها و حتی قرن ها در منطقه سیستان به حیات خود ادامه داده است به نحوی که آثار به دست آمده از حفاری ها و اکتشافات باستانی در شهر سوخته نشان می دهد که 2500 سال قبل از میلاد مسیح در این منطقه گاو اصیل سیستانی زیست می کرده است.

حتی گاوهای ماده کشتاری(گاوهای شیری حذفی) با وزن کشتار بیش از 350 کیلوگرم گوشت، به کلاس تجاری U وR می رسند. پايگاه خبري تحليلي «پارس»- این گاوها به دلیل اینکه حداقل 10 برابر گاوهای بومی شیر میدهند برای پرورشدهندگان جذابیت بیشتری دارد و آن طور که برآورد میشود هزینه سالانه نگهداری و پرورش هر راس از این گاو سالانه بیش از هفت میلیون تومان میشود. به این صورت که با افزایش وزن طبیعتا هزینه آن نیز بیشتر می شود.

بطور میانگین کل افزایش وزن روزانه در این گروههایسنی۹۸ / ۸۸ ±۱۲۳۴ گرم می باشد که حداقل آن ۱۰۰۸ گرم و حداکثر آن ۱۳۱۷ گرم می باشد. نتیجه این فرایند ضرر اقتصادی می باشد که علاوه بر بیماری به کاهش وزن و افزایش مرگ و میر می انجامد . تا دهه ۶۰ بعلت وفور آب در در هامون و نیزارهای آن گله های گاوپرورش داده با جمعیت بالغ برای یک میلیون راس در کرانه های هامون چرا می کردند که اکنون جمعیت این نژاد به کمتر از ده هزار راس رسیده است که کاهش جمعیت آن یک زنگ خطر در نابودی این نژاد ارزشمند است وبایسته است برای حفظ, کسترش و شناخت پتانسیلهای ان برنامه های کوتاه, میان و درازمدت داشت تا بتوان از این ذخیره ارزشمند ژنی برای توسعه استفاده کرد.

آنچه اندیشمندان علوم دامی به آن اعتقاد دارند این است که این دام از شبه قاره هند به این منطقه آورده شده است اما گوهی معتقدند که ريشه گاو زبو هند مناطق مرکزي وجنوبي کشورمان ميباشد اين گروه به پيکره گاو کوهاندار وشاخداري كه در مازندران يافت شده وهمچنين به نژاد سيستاني و دشتياري اشاره مي نمايند . میانگین تولید شیر روزانه ۵/۴ -۵ لیتر در منطقه می باشد ولی در شرایط تغذیه خوب این میزان به ۸ لیتر می رسد.

گاواصیل سیستانی از گونه های دامی منطقه است که قدمتی تاریخی وباستانی دارد. گوسفند رومانف چه ویژگی هایی دارد؟ برای اینکه شکم دام خالی باشد و سوتفاهمی در این زمینه پیش نیاید گوسفند زنده پیشنهاد می دهد صبح ها بیشتر اقدام به خرید گوسفند زنده نمایید. گاو سیستانی گاوی نیمه وحشی از تیره گاو زبو (بوس ایند کوس) می باشد . دام های این نژاد با توجه به استعداد بالایی که در وزن گیری دارند، دارای وزن بالایی هستند و از این نظر با توجه به مقدار وزن بالا و داشتن خصوصیات ویژه با قیمت های بالایی نسبت به سایر گاو ها خرید و فروش می شوند.

برای سرمایش از سیستم گرمایش از کف و هیتر مخصوص گرمای مورد نیاز تامین می شود. اجازه گرفتن عکس و فیلم را در مسیر گاو دوانی ندارید و اگر افرادی نیاز دارند که این کار را انجام دهند باید از قبل مجوز دریافت کنند. به همین منظور نیاز به دستگاه مانیتورینگ دما در سوله گاوداری داریم. در این روش قوچ معمولا بر مبنای تیپ و صفات مربوط به لاشه انتخاب می شود، درحالیکه صفات باروری قوچ درنظر گرفته نمی شود. طعم های نامطلوب گوشت در طی نگهداری گوشت به وجود می آیند مربوط به تغیيرات اکسيداتيو در چربی ها می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید