بزرگترین دریاچه آب شیرین کشور

ابو عبد الله جعفر بن محمد بن حکیم بن عبد الرحمان بن آدم رودکی شاعر سمرقندی بود. در همه ی سرچشمه ها(آن چیزی که در ایران منابع و معاخذ گفته می شود ) ادبی و تاریخی کهن فارسی زادگاه رودکی را قریه ی بنج یا بنجرودک در نزدیکی شهرهای نخشب و سمرقند ذکر کرده اند و از جمله نخستین خبری که در نسخه خطی ضبط گردیده، همانا معلومات “کتاب الانساب” است، که به قلم تاج الاسلام ابو سعید عبد الکریم بن محمد بن منصور بن ابوبکر محمد تمیمی مروزی ثمعانی تعلق دارد. این ساز استاد را بعدها در دست مولانا میبینیم و مولانا – وارث برحقّ آدمالشّعرا، که پویاترین مثنوی پارسی، مثنوی معنوی شریف را با شکوه نی آغاز نمود، انسان کامل را شبیه نی میداند.

در سال 1956 که جمهوری شوروی تاجیکستان تصمیم جشن گرفتن 1100 سالگی رودکی را گرفت، مخایل گراسیم اف(زندگی بین سال های 1907-1970 میلادی) مردم شناس، باستان شناس و مجسمه ساز شهیر روس همراه گروه تحقیقاتی دانشمندان تاجیک و روس عازم پنجرود می شوند و گور مورد نظر استاد عینی را باز می کنند و با بررسی بازمانده های جسد مدفون تمام نشانه هایی را برای شناسایی پیکر رودکی مشخص کرده بودند، می یابند. کشتی ای ساز تا بد آن گذری. کاغذ از محصولات گرانبهای موجود در مسیر جاده ابریشم و پیآمد هنر مردم این دیار بود که سالها تا دورترین جاهای دنیا میرفت و همه را به تحسین برمیانگیخت .

این شهر عظیم در شاهراه جاده ابریشم واقع است. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که این واحدها بدون خواب هستند و به شکل فلت ساخته شده اند. اگر در خواب ببیند که عده اي از آب دریا بخورد و بر وی هیچ پدید نیامد، دلیل که سلطان یا عالمی را هلاک نماید. پنجکت در سدههای یکم و دوم هجری از نواحی مستقل سغد بود. در سال 1957 م یک نیروگاه هیدرولیک و یک دریاچه ذخیره آب در اراضی مرتفع حدفاصل قرقیزستان و تاجیکستان ساخته شد که هدف آن ذخیره آب برای اراضی گسترده متعلق به تاجیکستان، قرقیزستان و ازبکستان بود كه البته در ان زمان هنوز از روسيه جدا و مستقل نشده بودند.

با این وجود بسیاری از تغییرات ایجادشده در سطح خشکیهای عالم ناشی از عملکرد آبهای جاری است. آن چه در زندگی شاعر حائز اهمیت است وضعیت بینایی اوست که بسیاری معتقدند که رودکی کور مادرزاد بوده است که این مطلب نمی تواند صحت داشته باشد زیرا که در اشعار این پدر شعر فارسی آن چنان طبیعت وصف شده و رنگ های مختلف به تفکیک آورده شده که از کسانی که چشم داشته باشند هم بعید است، چه برسد به یک شخص نابینا. آرامگاه رودکی هم در همان سال یعنی سال 1958 ساخته شد که بعدا دو دفعه ، در سال 1999 میلادی به خاطر تجلیل 1100 مین سالگرد تاسیس دولت سامانیان و در سال 2008 هم به خاطر 1150 سالگی استاد رودکی بازسازی و مرمت شد.

زمانی اعراب شهر پنجکنت را فتح کردند و گویا در همین دوره، شهر گرفتار آتشسوزی شد و از میان رفت، اما در سالهای ۱۲۰-۱۲۳هجری قمری بازسازی آن آغاز شد و به انجام رسید. که در بازسازی آخرین سهم هنرمندان نیشابوری برجسته است. همین طور مخایل گراسیم اف چهره ی استاد رودکی را در دو سال بازسازی کرد. و بالاخره انک هیچ شاعر دیگری را در ادبیات فارسی، که بیش از 20 هزار شاعر صاحب دیوان دارد، نمیتوان یافت، که با این القاب و عناوین محترمانه همچون آدمالشّعرا، سلطان الشعرا، کاروانسالار شاعران، مقدّم شاعران، صاحب قران شاعری، استاد استادان، که در مجموع 22 عنوان بوند، یاد شود و حق بر جانب بلعمی است، که گفته: رودکی را در عرب و عجم نظیر نیست.

ابوالفضل بلعمی وزیر اسماعیل بن احمد فرمانروای خراسان گوید: رودکی را در عرب و عجم مانند نیست… بنابر اطلاعاتی که از کاوشهای باستانشناسی به دست آمده است سرزمین پنجکت تاریخ بیش از 6000 ساله دارد و بیش از هر جایی در این مکان تاثیر و تاثر فرهنگ و هنر ایرانی را شاهد هستیم. 31- انواع سرزمین های هموار را نام ببرید. در قسمت هایی که سنگهای ساحلی مقاومت کمتری دارند ، شکل سواحل به صورت هموار و ماسه ای می باشد ، مثل سواحل خوزستان.

این سقوط با سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت انجام میشود و اینجاست که مهیجترین اتفاق زندگی را تجربه میکنید. اگر از پیادهروی ساده لذت نمیبرید یا دوست دارید کمی هیجان را هم تجربه کنید، پیشنهاد میکنیم حتما به مسیر «گذر موج» سری بزنید. محقّق دقیقنظر بیش از 25 سال به کاوش و پژوهش مشغول بود و این کتاب را تکمیل کرد و در سال 1961 با نام “محیط زندگی و احوال و اشعار رودکی” منتشر نمود.

رودخانههای نامبرده، سیلابهای غرب شیراز را در خود جمع میکنند و نهایتاً به دریاچه مهارلو میریزند. در سالهای 1930-34 استاد شادروان علاّمه سعید نفیسی با استناد از 78 مأخذ کتاب ارزشمند “احوال و اشعار ابوعبدالله جعفر ابن محمّد رودکی سمرقندی” را تألیف نمود، که در کتاب مذکور 832 بیت گویندة بانام جای داده شدند. حاجى لر از دو شعبه تشكيل مى شود اين رودخانه در مجموع از اجتماع رودهاى مثل پهناور، ارزيل چاى، گلوچاى، ايرى، جوشين چاى، گال چاى، قورى چاى، استهال چاى تشكيل مىشود.

که در این دو بیت هیچ واژة عربی را به کار نگرفته است. این تست امکان بررسی شدت بیماری در رودهی بزرگ (کولون) را مهیا میکند. ثمعانی (1113-1166 میلادی,506-562 هجری قمری) در این اثر خود راجع به رودکی چنین می نویسد : “ار-رودکی به ضم را و سکون واو و فتح زال معجمه که از پی وی کاف آید، این نیسبه ای بود به رودک و آن ناحیه ای ست در سمرقند.

استاد عینی در سال 1939 میلادی با انتشار نتایج پژوهش های خود ادعا می کند که روستای زادگاه استاد رودکی را یافته است. زحمات استاد را دولت ما، تاجیکستان قدردانی کرد و کتابخانة دانشگاه ملّی تاجیکستان را، که اینجانب افتخار فارغالتحصیلی آن را دارد، به نام سعید نفیسی نامگذاری نمود و بالاترین جایزة ادبی این کشور، “جایزة رودکی” را به ایشان اهدا نمود. مقبره استاد رودکی که در 60 کیلومتری شرق شهر پنجکنت قرار دارد، از بنای هشت ضلعی خشتی با حجره ی یک گنبده تشکیل شده است. اثر مذکور نیز در رودکی پژوهی از ارزش والایی برخوردار است و محقّق به نکاتی اشاره نموده، که از نظر اکثر رودکیشناسان پنهان ماندهاند و یا به هر دلیلی به آنها به طور عمیق پرداخته نشده است.

اینجا به مورد است به رودکی پژوهی و رودکیشناسان سرشناس نظر اجمالی داشته باشیم، که ذکر خیرشان در این محفل واجب است. رودکی نوازندة ماهر بود و صدای فارم و خوش داشت، که تاریخ سرودن شعر معروف “بوی جوی مولیان آید همی” را همگی میدانند، که نیاز به تشریح و توضیح ندارد و این شعر آنچنان شهرت یافت، که سنایی، مولانا، حافظ و چندین شاعر دیگر در استقبال از آن شعرها سرودند. ابن السیر (555-630 هجری، 1160-1233 میلادی)با کمی تفاوت گفتار ثمعانی را مختصر در کتاب خود “کتاب الباب فی تهذیب الانساب” نقل می کند. در پایان نیز عکسها و تصاویری از اماکن دیدنی و تاریخی، آب انبارها، پل سرخده، قیز قلعه بند شاه عباس و…

رودخانه ماربره یکی از سرچشمه های مهم رودخانه سزار است و از بهم پیوستن رودهای الگودرز، ازناز به وجود می آید اگرچه در منطقه ی خشک قرار گرفته است ولی به دلیل وجود کوه ها ی مرتفع و آب های زیرزمینی همیشه مملو از آب بوده است. عمق متوسط در زمان پر آبي يك متر، در شرايط ميان آبي 5/0 متر و در كم آبي صفر تعيين شده است. حداکثر عمق آن به 1355 متر نزدیک مرکز می رسد.در جزایر آن منابع مرمر زیادی وجود دارد که نام خود را به دریا داده اند. آبیاری دوباره دریاچه های کوچکتری که به جا ماندند نیز نتوانست افزایش شوری دریا را جبران کند.

وزارت کشاورزی ازبکستان و انجمن همکاریهای بین المللی آلمان با همکاری یکدیگر، اجرای طرح توسعه زیست محیطی منطقه دریاچه آرال را آغاز کردند که برای این طرح معادل 8 میلیون یورو وام تخصیص شده است. بع هر صورت، از آقای دهباشی گرامی خیلی سپاسگذارم که این فرصت را در اختیار من قرار دادند تا به عنوان یک نفر از سرزمین رودکی و به اصطلاح همشهری رودکی در مورد زادگاه استاد رودکی بگویم. به طور معمول این روایات، در کتابهای حدیث آمده، اما به مرور، از دورانی که آثار جغرافیای عمومی و محلی شکل گرفته، این روایات دردرون این آثار نیز درج شده است.

دیدگاهتان را بنویسید