افغانستان – ویکی شیعه

درمان انسداد روده به علت به وجود آمدن آن وابسته است . همچنين این دریاچه محل زندگی گونه های کمیابی از پرندگانی چون درنا، پلیکان، فلامینگو، غاز، اردک، چنگر و غیره است. در پاییز صدها هزار پرندة مهاجر از جمله پلیکان، فلامینگو، اردک، درنا و چنگر به سواحل این دریاچه پناه میآورند. دریاچهها از جمله پدیدههای شگفتانگیز و چشمنواز در طبیعتاند که در زیر پرتوهای خورشید رنگ آبی خیالانگیزی به خود میگیرند و چشمان رهگذران را به خود جلب میکنند. این دریاچه من جمله اکوسیستم های پایداری است که در اثر عوامل تکتونیک به وجود آمده میلیونها سال است که وضعیت خود را حفظ کرده است و دارای ۴ گونه ماهی بومی به نام های ماهی زردک، ماهی سرخه، ماهی پرک و مار ماهی آب شیرین و همچنين چند گونه ماهی وارداتی مانند ماهی کپور، ماهی فیتوفالک و آمورمی باشد که در سال ۱۳۶۸ به دریاچه وارده شده است.

رشد سلولهای سرطانی در این مرحله، فراتر از اندازهی لایهی داخلی رودهی بزرگ نمیرود و معمولا درمان آن آسان است.مرحلهی اول: سرطان به لایهی بعدی بافت رسیده است؛ اما به غدد لنفاوی یا اندامهای دیگر گسترش نیافته است.مرحلهی دوم: سرطان به لایههای خارجی رودهی بزرگ رسیده؛ اما فراتر از رودهی بزرگ نرفته است.مرحلهی سوم: سرطان به لایههای بیرونی رودهی بزرگ گسترش پیدا کرده و به یک تا سه غدد لنفاوی رسیده است. دریاچهٔ ارومیه، بزرگترین دریاچهٔ داخلی ایران ، بزرگترین دریاچهٔ آب شور در خاور میانه ، و ششمین دریاچهٔ بزرگ آب شور دنیا است. دریاچههای در حال خشک شدن در دنیا کدامند؟

تنها کپور معمولی با وضعیت تالاب سازش پیدا کرده و دوگونه ديگر مشکلات بسیاری را در تالاب بوجود آورده اند. اما اکنون دیگر نشانی از زندگی در دریاچه دیده نمیشود؛ پرندگان پرکشیده و رفته و تنها آشیانههای خالی شان در جایجای نیزارها دیده میشود. پریشان تنها دریاچه آب شیرین فلات ایران است که عمق آب آن از ۳,۵ تا ۵ متر گزارش شده است. به نظر کارشناسان از دیگر دلایل اثرگذار و تشدیدکننده چرخه خشکی دریاچه پریشان میتوان به نیروگاه سیکل ترکیبی کازرون اشاره کرد.

در فصلهای بهار و تابستان که سطح آب پایینتر است، میتوان درختهایی را که قبلا در این مکان روییده بودن مشاهده کرد که سر از آب بیرون آورده و منظرهای خارق العاده پدید میآورند. از دیگر اقدامات صورتگرفته میتوان به مشخص کردن حریم دریاچه به وسیله خاکریزها اشاره کرد. با قدمزدن و گردش در این دشت حس بسیار خوشایند و آرامشبخشی را تجربه خواهید کرد. جایجای این تالاب بستر رشد و حیات این گونه گیاهی است که در نوع خود بسیار جالب توجه است. مساحتش نیز حدود ۴۳۰۰ هکتار است. پوشش گیاهی دریاچه پریشان دربردارندهی نی، گیاه علفی و پهن برگ لویی، گز و نیز درختان بلوط، بادام کوهی، زالزالک و داغداغان (توغ) است.

از اقداماتی که در سالهای اخیر در راستای احیای دریاچه صورت گرفته، احداث سد نرگسی در ۲۰ کیلومتری دریاچه پریشان است. اسم این دریاچه از کوه فامور، در شمال خاوری آن گرفته شده است. کوه خاکسفید، کوه مالمند و سیاه کوه بعنوان عمده ترین برجستگی های فراه و ریگستان تگ، دشت بابوس و دشت بکواه بحیث ساحات هموار و صحرایی آن شناخته شده است. آب دریاچه شیرین است و بخش بیش تر آن، از آبراهههایی است که از کوه فامور سرچشمه میگیرند و قسمتی هم از منابع زیرزمینی تامين میشود. اطراف این دریاچه زیستگاهی برای گونه های مختلفی همچون نی، گز، بلوط، زالزالک، بادام کوهی، داغداغان و سایر گونه های جنگلی است.

اگر اهل سوارکاری باشید، در مسیر منتهی به سوباتان، فرصت اسبسواری در طبیعت زیبا و جذاب جنگلی را خواهید داشت؛ همچنین، این فرصت را دارید که بکرترین چهرههای زندگی عشایر در طبیعت را به چشم ببینید. شهر ارومیه روی مدار ۳۷ درجه و ۳۲ دقیقه در نیمکره شمالی از خط استوا قرار گرفتهاست. به گزارش جام جم آنلاین به نقل از نمناک ،دریاچه فامور ( پریشان) یکی از زیباترین و بزرگ ترين دریاچه های آب شیرین ایران و خاورمیانه است که در بخش جره و بالاده شهرستان کازرون قرار گرفته است. مدیرکل محیط زیست استان فارس با اشاره به نقش کشاورزان حاشیه پریشان در احیای تالاب افزود: تاکید میکنم احیای تالاب پریشان با انتقال آب ممکن نخواهد بود مگر اینکه در استفاده از آب کشاورزی حوزه تالاب اصلاحاتی انجام گیرد.

دریاچه پریشان نیز نمونه ای مثال زدنی از این جاذبه ها است که در شهرستان کازرون و استان فارس قرار گرفته است.این دریاچه با نام فامور نیز شناخته می شود که از کوهی تحت همین عنوان در شمال شرق آن گرفته شده است. به گزارش خبرگزاری صداوسیما،مرکز فارس،دریاچه پریشان کازرون فارس نزدیک به ۱۰ سال است که دچار عوارض خشکسالی شده، مدیر کل محیط زیست استان معتقد است امکان انتقال آب از سد نرگسی به تالاب پریشان برای احیا هست و هیچگونه مشکل زیست محیطی برای دریاچه ایجاد نمیکند.

منبع عکس: باشگاه خبرنگاران جوان، عکاس نامشخصدریاچه پریشان از عرصههای آبی جنوب ایران در استان فارس و غرب شیراز به شمار میرود و فاصله کوتاهی تا کازرون دارد. پریشان از لحاظ تنوع زیستی فوق العاده غنی و مکانی برای زمستان گذرانی و زادآوری پرندگان مهاجر و مقیم بسیاری است. ایجاد دریاچه حنا و تقویت پوشش گیاهی منطقه حاشیه دریاچه سبب تجمع پرندگان و ایجاد محیط مناسبی برای زیست و تکثیر انواع حشرات و جانوران و افزایش غنای گونهای و پتانسیلهای زیستی، اقلیمی و هیدرولوژیکی منطقه گردیده و در مجموع چشمانداز طبیعی، زیبا و تفرجگاهی دلپذیر را به وجود آورده است.

وی میگوید: متأسفانه این دریاچه میزبانی پرندگان مهاجر را به شکل قدیم ندارد. این ویژگی به این معناست که غذاهایی که می خورید ، قبل از هضم شدن باید این مسیر را طی کنند . باضافه، قبل از اسلام و قبل از بیزانس، معماری دیگری در اروپا وجود داشت که معماری یونان و روم بودند. اما آمارهای دقیقی درباره تعداد پیروان ادیان و مذاهب مختلف در افغانستان وجود ندارد. حمید ظهرابی در آیین افتتاح مرکز پژوهشی پریشان کازرون گفت: با راه اندازی این مرکز فرصتی است تا کسانی که در احیای تالاب پریشان مسئولیتی دارند با کمک سازمانهای مردمی زمینه مشارکت را فراهم کنند.

روزگاری نه چندان دور از ۵۰۲ گونه پرنده شناسایی شده در ایران، چیزی بیش از صد گونه آن در منطقه ارژن و پریشان شناسایی میشد. از آنجایی که کشاورزی اصلیترین دلیل نابودی دریاچه بود است، یافتن راهحلهای جایگزین معیشتی برای مردم منطقه کمک شایانی به بهبود وضعیت آبهای زیرزمینی و در نتیجه احیای دریاچه و رؤیای شیرین پریشان خواهد کرد. تالاب پریشان را با نامهایی مانند «پیرشون»، «مور»، «یون» «موز» و تالاب کازرون نیز میشناسند. زمینخواری نیز حال و روز این ذخیرهگاه زیستبوم کره را پریشانتر کرده است.

طبیعت همواره به رایگان خدمات بسیاری به ما عرضه کرده است. شهر تاریخی بیشاپور یکی از جاهای دیدنی استان فارس است که از دوران ساسانیان به یادگار مانده است. شهر تاریخی بیشاپور در حدود ۲۳کیلومتری شمال غربی شهر کازرون واقع شده است. سالهاست که خشکسالی، این دریاچه را که در کنوانسیون رامسر بهعنوان تالاب بینالمللی ثبت و در تقسیمبندی مناطق جزء منطقه حفاظتشده محسوب میشود، از پای درآورده و برداشتهای بیرویه آب، رگهای آن را خشکانده است. دریاچه پریشان کازرون در کنوانسیون رامسر بعنوان تالاب بین المللی ثبت گردیده است و در تقسیم بندی مناطق جز منطقه محافظت شده شمرده می گردد.

زمانی که دریاچه پریشان خشک شد، همهی آبزیان دریاچه از میان رفتند. دیگری میان خراسان و ماوراءالنهر که در آثار اساطیری، مرز ایران باستان و توران به شمار می رود که در گفتگو هابیشتر رود اخیر مورد نظر است که در پیشینه تاریخی آن آمده است که در مرز شرقی خراسان بزرگ ( که امروزه به خراسان ایران و افغانستان تقسیم شده ) رود بزرگی به نام جیحون ( نام قدیم جیحون، امو است ) جاری بوده است و سرزمین های آن سوی رود را ماوراءالنهر ( فرارود یا ورارود ) می خواندند .

دیدگاهتان را بنویسید