از نیل تا فرات؛ آیا جنگ بر سر آب شکل میگیرد؟

صبح روز بعد، ماهی کوجولو با آب بازی رودخانه را بیدار کرد و همان روز رودخانه یادش آمد چرا او هیچ دوستی ندارد. او از خودش پرسید که چرا او هرگز دوستی نداشته، ولی چیزی یادش نیامد. با بررسی جغرافیای عمومی ایران در می یابیم که بعضی از رودهای فصلی ایران نیز یا به یک آبگیر میریزند و یا قبل از رسیدن به حوضه آبریز خشک میشوند. حوضه آبریز دریای کاسپین با ۱۷۴,۶۱۸ کیلومتر مربع وسعت، علاوه بر استانهای شمالی کشور، بخشهایی از خطه آذربایجان، قزوین و شمال شرق را در برمیگیرد. در جریان حکومت جلال الدین خوارزمشاه بر آذربایجان، اورمیه، سلماس و خوی حوزه امیره سلجوقی بود که جلال الدین او را از دست شوهر اولش ازبک به درآورده بود.

در کاووستپه میتوانید بقایای سنگی قلعه اورارتوری که قدمتش به قرن هشتم پیش از میلاد باز میگردد را ببینید. مسیرهای پیادهروی فراوان، این اجازه را به علاقهمندان میدهد تا به راحتی در طبیعت باارزش محصور شده در محدوده تیتون به گشتوگذار بپردازند و لب به تحسین مناظر نفسگیر آن باز کنند. یکی از ویژگیهای اصلی این دریاچه زلال بودن بیش از حد آن است، به طوری که جسمی در عمق ۴۰ متری به راحتی دیده خواهد شد. گروه استانها- بیش از ۱۴۰ میلیون متر مکعب آب زیرزمینی از حوضه آبخوان تالاب پریشان برای مقاصد کشاورزی برداشته شده که سبب خشک شدن دریاچه و سفرههای زیرزمینی شده است.

بیش از 150 سال است که روغن در قفسه دریای خزر تولید می شود. میانگین دمای متوسط سالانه در سال آبی ۸۷-۸۶ بمقدار ۹ / ۱۱ درجه سانتیگراد بوده که نسبت به سال آبی ۸۶-۸۵ در حدود ۷درصد افزایش را نشان میدهد. آبی که در رودخانه جاریست هنگام پیمودن مسیر طولانی در اطراف خود به حیوانات، گیاهان و انسانها حیات و زندگی شادی میبخشد و سرانجام در ساحل دریا به خوابی آرام فرو میرود و دیگر شب است و هنگام خواب، اما رود همچنان به گذر خود ادامه میدهد. سرانجام افتتاح ایستگاههای جدید مترو در پایتخت به کجا رسید و آیا برنامهای در این راستا اجرایی خواهد شد؟

عالمان و دانشمندان مسلمان دیگری نیز از این دیار به جهان معرفی شدهاند. از طریق ارسال نظر برایمان بنویسید کدام انشا را بیشتر از بقیه دوست داشتید. بعضی از این رودخانهها، ویژگیهای شگفتانگیزی دارند که از بقیه متمایزشان کرده است. مردم روستاها و آبادیها و شهرهای کنار رود برای آبیاری مزارع درختان میوه از رود آب برمیدارند. هندیان دستکم از سده هفتم میلادی نام این رود را ذکر کردهاند (مارکوارت، 1938، ص 31؛ برای نام یونانی و لاتینی جیحون رجوع کنید به پاولی، ذیل “Oxos”؛ اشپولر، ص 231). به نوشته مارکوارت (1938، ص 33)، ریشه اکسس از وَخْش بوده که در فارسی باستان به معنای روینده و آماسنده است و خوارزمیان نیز آن را بهکار میبردند.

دهقانی اضافه کرد: در خصوص رودخانه کر حقابه کشاورزانی که در مجاورت رودخانه قرار داشته اند و حقابه بخش درودزن نیز هرچه سریع تر مشخص می شود که در این زمینه از تجربیات و تحقیقات دانشگاه شیراز و شرکت زایند آب که در خصوص رودخانه زاینده رود تجربیات موفقی داشته استفاده میشود. گذررودخانه مانند گذر لحظات زندگی هرچه را که در راه خود باشد باخودباشد باخود میبرد و تنها نشانههایی از خود به جا میگذارد.گذر رودخانه به ما یادآور میشود که زندگی نیز مانند رودخانه در حال گذر است و منتظر ما نمیمانند و میگذرد. از این انشا نتیجه میگیریم گذر رودخانه به ما یادآور میشود که زندگی درحال گذر است و ما باید در مسیر آن خود را همراه کنیم و پابه پای آن جریان پیدا کنیم تا از مسیر و گذر زندگی جا نمانیم.

طبق افسانهها، خود اهریمن در ساخت این پل شراکت داشته است! این دریاچه در فهرست میراث جهانی یونسکو میباشد. این دریاچه در تاریخ ۲۰ بهمن ۱۳۸۹ در فهرست میراث طبیعی قرار گرفت. تمدن مصر باستان چند هزار سال قبل از میلاد مسیح، در کنار رود نیل شکل گرفت و آثار باشکوهی از آن بهجای مانده است. به این وزن: فعولن فعولن فعول.از این مثنوی چهل و سه بیت مانده است. چگونه میخواهید در این مورد انشا بنویسید؟ چه خصوصیاتی از رودخانه را میخواهید در انشایتان پررنگ کنید؟ پس این شرایط جغرافیائی است که چنین خصوصیاتی را به معماری تحمیل می کند.

این رودخانه بهدلیل داشتن آب شفاف و فیروزهای با نام زمردی هم شناخته میشود. علاوه بر این، پرندگان مهاجر هم به این دریاچه سر میزنند و از اواسط پاییز و کل زمستان، این دریاچه به فضایی ایدئال برای دیدن پرندهها تبدیل میشود. مدیر دفتر برنامهریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: هیچ برنامهای برای انتقال پساب صنعتی به دریاچه ارومیه نداریم چون این پساب خطرناک است. ساعت24-عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی خواجهنصیرالدین طوسی با تاکید بر اینکه طوفانهای ریزگرد در دریاچههای در حال خشک شدن آرال و ارومیه متفاوت است، گفت: بر خلاف دریاچه آرال که طوفانهای ریزگرد نمکی آن وسعت زیادی را تحت تاثیر قرار میدهد، طوفانهای نمکی دریاچه ارومیه به دلیل محصور بودن در میان کوهها کم است.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۴/۰۵/۱۰ توسط عماد جعفری نوشته شده و در تاریخ ۱۴۰۰/۰۷/۱۹ توسط پوریا محمدی پیوند بازنویسی شده است.بهرغم اینکه که کشور ایران در منطقهای گرم و خشک از کره زمین قرار گرفته است، رودهایی خروشان و پرصلابت، هزاران سال است که حیات این مرزوبوم را تضمین کردهاند؛ رودهایی که همچون رگهای زمین، شبکه وسیعی از آب های جاری را در سراسر ایران گستراندهاند و تنها در قبال اندکی توجه و مسئولیتپذیری، قادر خواهند بود تا سالیان طولانی دیگر نیز سبب رونق کشاورزی، تامین زیرساختهای تولید انرژی و فعالیتهای اقتصادی و همچنین جانبخشی به طبیعت و محیط زیست شوند.حوضههای آبریز متعددی در کشور ایران وجود دارند که در مناطق پست و هموار پدید آمدهاند؛ رودهای جاری در این آبخیزها عمدتا تنها در فصلهای خاصی پر از آب میشوند؛ بااینحال، اکثر رودخانههای دائمی ایران از البرز یا زاگرس سرچشمه میگیرند و به دریای خزر، خلیجفارس یا دریای عمان میریزند.

از میان رودخانههای فصلی نیز گروهی به حوضه آبریزشان سرازیر و برخی دیگر پیش از رسیدن به مقصد خود، خشک میشوند. عکس از وبسایت جمارانحوضه آبریز دریای خزر، یکی از اصلیترین حوضههای آبریز در ایران و از حوضههای باز آبریز به شمار میرود؛ بدان معنی که نقطه تمرکزی خارج از خود حوضه دارد. به محدوده ای که با توجه به شکل زمین و شیب ناهمواری ها، آب های جاری را به سوی پایین ترین نقطه آن هدایت کند، حوضه آبریز می گویند. با توجه به موارد ذکر شده پیش بینی می شود که شهر جدید پرند در کمتر از یک دهه آینده، جمعیت چند ده هزار نفری را به سوی خود جذب کند.

با رشد این جلبک ضمن کاهش تبادل اکسیژن در سطح آب، نوعی سم از خود تولید میکند که شرایط را برای حیات آرتیمیای دریاچه از بین برده یا محدود میکند. رودخانه «گروس ونتر» تنها ۱۲۰ کیلومتر انشعاب از رودخانه بزرگ اسنیک است، با این همه در ترکیب با محیط زیبای اطرافش چشمها را خیره میکند. این نغمه آب است، سرود طراوت، پاکی، لطافت، آرامش است و آب چشمه از دل کوه میجوشد و به سختی سنگهای ریز و درشت را کنار میزند و روشنی را که میبیند روی زمین سینه پهن میکند گویا سفرهای در میان دشت است.

دیدگاهتان را بنویسید