آشنایی با دریاچه پریشان؛ نگین آبی کازورن

حدود بیش از 300 نهر و رودخانه از طریق خط ساحلی 2100 کیلومتری آن به این دریاچه میریزند. از جمله این رودها میتوان به رود شور و قرهچای اشاره کرد. شماری از مورخان و جغرافیدانان نیز برآنند که فردی از ملوک یمن به نام شِمر (شمر ابوکرب یا شمر بنافریقیس)، ناحیه کنونی سمرقند را تصرف و ویران کرد و از اینرو، آنجا را شمرکند نامیدند؛ یعنی سرزمینی که شمر آن را ویران ساخت.

می توان از راه قسمت شرقی دریاچه شهر اولان اوده نیز به آن جا سفر کرد و از دیدن مناظر ساحلی شگفت انگیز آن بهره مند شد. اما با گذار از یک برهه تاریخی کوتاه حالا به نظر می رسد با وقوع جنگ دوم قرهباغ، منطقه قفقاز به آرامی به سمت تجربه گفتمان و نگاه جدیدی متمایل میشود که مهمترین مشخصه آن میتواند ارتقاء مباحث سیاسی و امنیتی باشد که نشانههای اولیه آن در تحلیلهای داخلی و خارجی بروز یافته است. ازاین پل ها شاهد که شاهد وقایع تاریخی تلخ و شیرین بسیاری میان ایران و سرزمین آن سوی ارس بوده اند به عنوان نماد دوستی و پیوند یاد می شوند و بر این اساس پل بزرگ به شماره ی ۱۸۵۸ ( به دوره ی قرون اولیه اسلامی ) و پل کوچک به شماره ی ۱۸۵۹ ( به دوره ی صفویه )، در پنجم اسفند سال ۱۳۷۶ در فهرست آثار ملی ثبت گردیده اند.

با آغاز مناقشه قره باغ و اشغال تاسف بار بخش مهمی از خاک جمهوری آذربایجان توسط ارمنستان و به علت وضعیت خاص و خالی از سکنه کرانه شمالی رود ارس و حساسیت های نظامی همسایگان شمالی ایران، سال های سال است که هیچ گونه ترددی از پل های تاریخی و همچنین مرزی بنا شده بر رود ارس صورت نگرفته و اکثر این پل ها در اثر بی توجهی دچار تخریب شده و نیاز به مرمت اساسی دارند. در یک فرسخی جنوب مرو بزرگ سدی ساخته بودند به شکل استخری مدور که چهار نهر از آن به محلات و حومه شهر جاری میگردید.

که همه آنها شور و mesmerizing اند . هرچند این سدها نیز نگرانیهایی را برای دوستداران محیط زیست و ارس به وجود آوردند، اما به واسطه نقش آنها در کنترل سیلابها، حیات تاریخی این رود را مورد تهدید قرار ندادند. برخی ها از محققان معتقدند پس از سست شدن پل سنگی ، پل آجری دوم ساخته شده است و برخی دیگر علت ساخته شدن دو پل را جهت اخذ گمرک و مراودات اقتصادی و تجاری مربوط دانسته اند و گمان دیگر این است که پل اول نقش کمک رسان داشته و برای کم کردن نیروی امواج در زمان سیل و پل دوم برای رفت و آمد سالم و بی خطر به کار می رفته است و استفاده از یک پل برای حمل و نقل و رفت و آمد انسان ها و استفاده از پل دیگر برای عبور حیوانات و احشام احتمالی دیگر برای چرایی ساخته شدن این دو پل در کنار یکدیگر است.

قبل از این که آنها اقدام به ساختن سد در بالادست کنند که منافع ما را تهدید کند، ما باید روی این قضیه کار میکردیم که متأسفانه نکردیم و در نهایت سد سلما را زدند و نتیجه این که وضعیت آبی مشهد اکنون در خطر است. نمایندگان مجلس لایحه موافقتنامه همکاری بین ایران و ارمنستان درباره احداث و بهرهبرداری از نیروگاههای جریانی بر روی رودخانه ارس را تصویب کردند. تصاویری زیبا از مسابقه بین المللی مجسمههای یخی در دریاچه بایکال استان ایرکوتسک جنوب سیبری کشور روسیه را مشاهده میکنید. دریاچهی بایکال، عمیقترین دریاچهی کرهی زمین و یکی از معروفترین جاهای دیدنی روسیه و دنیا است که در جنوب سیبری و بین استان ایرکوتسک و جمهوری بوریاتیا قرار دارد.

اقامتگاههای تفریحی زیادی در اطراف این دریاچه وجود دارند که آن را به یکی از محبوبترین مقصدهای گردشگری در روسیه تبدیل کردهاند. تمام تلاش کار خود را به کار بستیم تا در دمای منفی ۳۵ درجهی سانتیگراد، گرم بمانیم و موفق شدیم از میان برفوبوران شدید به محل کمپ برگردیم. به عنوان مثال ، هنگام فشار آوردن به خود در هنگام اجابت مزاج این کیسه ها به وجود می آیند.

در هجوم وحشیانه مغولان به خوارزم و کشتار مردم به دست آنها نزدیک به همه گنجینه دانش و ادبی را که خوارزمیان در طول سال ها اندوخته بودند بر باد داد. متأسفانه ما باز روی این مساله نیز کار نکردیم و همینطور که در مورد هیرمند مشاهده کردید، باز انقدر تعلل کردیم که آنها آمدند و سد کمال خان را در کنار مرز ما ایجاد کردند وکه باعث میشود رودخانه هیرمند منحرف شود و عملا هیچ استفادهای نیز برای ما ندارد و حداقلای کاش دو تا روستا از این آب استفاده میکردند. یکی از جاذبه های طبیعی جهان که در کشور روسیه قرار دارد دریاچه بایکال است.

بایکال بزرگترین منبع تامین آب شیرین جهان است که یکی از بکرترین مناطق طبیعتگردی در تور روسیه به شمار می رود. اگر ببینی از دور به دریا نگاه میکنی و نزدیک آن نمیروی، یـعـنـی به چیزی که به آن امید داری نمیرسی. در این صفحه تعداد 252 مقاله تخصصی درباره دریاچه که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۹/۰۲/۱۰ منتشر شده و در تاریخ ۱۴۰۰/۰۷/۱۲ بهروزرسانی شده است.«سرگئی رومیانتسف» (Sergey Rumyantsev) از عکاسان سایت «airpano» سفری به دریاچهی بایکال در روسیه داشته و توری مجازی از این سفر تدارک دیده است که علاقهمندان میتوانند در این مقاله به مشاهدهی آن بپردازند و چندوچون آن را از زبان خود سرگئی بشنوند.پنج سال قبل من و همکارم، فرصت عکاسی هوایی از دریاچهی بایکال را به دست آوردیم.

از طریق راه های مختلف می توانید به این دریاچه سفر کنید.برای سفر به روسیه میتوانید به سایت سفرمی مراجعه کنید و بلیط هواپیما خود را به دلخواه با پشتیبانی 24 ساعته خریداری نمایید. پس از آنکه شهر کهنه فراه در اثر خرابکاریهای نادر افشار متروک شده یکی از این دو شخصیت معروف محلی متخلص به یزدی (منسوب به یزد ایران) در اینجا قلعه ای برای سکونت خود بنا کرده که بعداً بنام او معروف گشته است. پلهای تاریخی خدا آفرین بر روی رودخانه ارس و با فاصله از یکدیگر و به صورت مجزا ساخته شده اند. این دو پل از نظر مهندسی و معماری با یکدیگر تفاوت دارند .

پس از آن رودخانه ارس تا محلی به نام بهرام تپه مرز مشترک سه کشور ایران و آذربایجان و ارمنستان می باشد.حوضه آبریز ارس جلگه پستی در نیمه شمالی استانهای آذربایجان شرقی و غربی و اردبیل است و آب و هوای معتدلی نسبت به نیمه جنوبی این استانها دارد بارش فراوان در این منطقه علاوه بر کمک به اعتدال آب و هوا باعث ایجاد رودخانههای متعدد با دبی (حجم آب در واحد زمان /Sec M3 ( زیاد شده است. اکنون نیز یکی یا دو سد دیگر در مرحله اتمام در همان منطقه است که باید درباره اش صحبت شود.

این دریاچه که بیش از 70 هزار متر مربع مساحت دارد، در ارتفاع هزار و 800 متری از سطح دریا واقع شده و تنها از آب چشمههای زیرزمینی موجود در بستر دریاچه تغذیه و تنها بخش ناچیزی از آن هنگام بارندگی تامین میشود اما به صورت سطحی و کم. سرانجام ، یکی از کنجکاوی های این دریاچه ، بودن آن است تنها مکانی که می توانید نوترینو بگیرید. آنچه از منابع تاریخی و مدارک باستان شناسی بر می آید، از روزگار باستان و در دوره های مختلف، پل های متعددی بر روی رودخانه ارس بنا شده است که قدیمی ترین آنها متعلق به اوایل هزاره اول قبل از میلاد است.

دیدگاهتان را بنویسید